42 vjeçari kap peshkun e artë që peshon 32 kilogram

42 vjeçari kap peshkun e artë që peshon 32 kilogram

Një peshkatar në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë xhelozë shumë nga kolegët e tij kur kapi një peshk të artë gati 32 kg, ndoshta më i madhi në botë. Andy Hackett e quajti peshkun e artë “Karota” për shkak të ngjyrës së tij të ndritshme portokalli. Peshku është një hibrid i krapit të lëkurës dhe krapit koi, peshk dekorativ që zakonisht gjendet në liqene. Peshku peshonte rreth 32 kg, më i rëndë se ai që besohej më parë të ishte peshku i artë më i madh në botë, i kapur nga banori i Minesotës Jason Fugate në vitin 2019. Hackett pozoi për foto, më pas e lëshoi peshkun në liqen dhe festoi duke pirë një filxhan çaj. Në një kapje të ngjashme në vitin 2019, një peshkatar nga Kentaki kapi një peshk koi 9 kilogramësh duke përdorur vetëm një biskotë për karrem.

LEXO EDHE:

Back to top button