Diplomati iranian dënohet me 20 vjet për terrorizëm në tentativë

Diplomati iranian Asadolah Assadi u dënua sot për udhëheqjen e një sulmi në tentativë me bombë ndaj grupit opozitar iranian “Mujahedin e Hulk” (MEK) në Francë në 2018, dhe një gjykatë belge refuzoi thirrjen e tij për imunitet diplomatik dhe e dënoi atë me 20 vjet burg.

- Advertisment -

Asadolah Assadi, një diplomat iranian që shërbeu në Vjenë, u dënua për vrasje terroriste në tentativë dhe pjesëmarrje në aktivitetet e një grupi terrorist, dhe gjatë gjykimit ai mohoi akuzat dhe refuzoi të dëshmojë, duke përmendur statusin e tij diplomatik, raporton AP.

Më 30 qershor 2018, oficerët e policisë belge, pasi raportuan një sulm të mundshëm në mbledhjen vjetore të MEK, ndaluan një çift që udhëtonte me makinë në tubim dhe gjetën 550 gram eksploziv dhe një detonator në bagazhet e tyre, i cili në rast se do të përdorej, do të shkaktonte një shpërthim dhe panik të madh në mesin e 25,000 njerëzve që morën pjesë në mbledhjen pranë Parisit.

Assadi u arrestua një ditë më vonë në Gjermani dhe u transferua në Belgjikë. Gjykata tha se, meqenëse Asadi ishte me pushime në kohën e arrestimit, ai nuk kishte të drejtë për imunitet diplomatik.

Akuza akuzon Assadi se ishte udhëheqësi operativ i sulmit dhe rekrutimin e një çifti me origjinë iraniane, Amir Sadouni dhe Nasime Nami, vite para sulmit, në mënyrë që të merrte informacion në lidhje me kundërshtimin.

Sipas hetimit, Assadi transferoi eksplozivët në Austri me një fluturim tregtar nga Irani, dhe më vonë ia dorëzoi bombën çiftit gjatë një takimi në një restorant në Luksemburg.

Sadouni u dënua me 15 vjet burg, ndërsa Nami u dënua me 18 vjet. Ndihmësit, i pandehuri i katërt Mehrdad Arefani u dënua me 17 vjet burg dhe tre të pandehurit e tjerë morën gjithashtu dënime me burg.

Gjatë gjykimit, avokatët e prokurorëve dhe përfaqësuesit e grupit opozitar MEK pretenduan pa paraqitur prova të qarta se diplomati organizoi sulmin ndaj urdhrit të drejtpërdrejtë të autoriteteve më të larta iraniane dhe Teherani mohoi që ai ishte i përfshirë në komplot, sipas AP .

Një shënim nga shërbimi belg i sigurisë që agjencia kishte qasje për të identifikuar Asania si një oficer i inteligjencës iraniane dhe ministrisë së sigurisë që punonte nën mbulesën e ambasadës iraniane në Vjenë.

Zyrtarët belgë të sigurimit të shtetit thanë se ai punoi për të ashtuquajturin Departamenti 312 i Ministrisë, Drejtoria për Sigurinë e Brendshme, e cila është në listën e organizatave të Bashkimit Evropian që konsiderohen terroriste.

MEK, dikur me qendër në Irak, ishte më e organizuara midis grupeve të opozitës iraniane në mërgim dhe konsiderohet armiqësore nga autoritetet në Iran.

Ajo u hoq nga lista e organizatave terroriste të BE-së dhe SHBA-së disa vjet më parë, pasi dënoi dhunën dhe mori mbështetjen e politikanëve perëndimorë, dhe MEK mbështet një pozicion të vendosur ndaj Iranit dhe sanksioneve amerikane kundër atij vendi./KosovaPress

LEXO EDHE:

Back to top button