A e dini se është e paligjshme të lëshoni ujin e tualetit pas orës 22:00 në Zvicër? Ligjet më të çuditshme në botë!

1. Ju nuk mund t’i jepni pije alkolike moles në Alaskë
Sipas një ligji të çuditshëm, është e paligjshme të serviret alkool për molos në Fairbanks, Alaska. Moose mund të bëhet agresive nëse pinë alkool ose fruta të fermentuara.

Në vitin 2007, një dre, i cili më vonë u emërua nga vendasit si Buzzwinkle, shkoi në një tërbim të dehur pasi kishte pirë furnizimin e një birre lokale.

Buzzwinkle u ngatërrua në dritat e Krishtlindjeve dhe u gjet në një hutim të dehur nga vendasit në sheshin e qytetit dhe zyrtarët më vonë futën një ligj në përpjekje për të parandaluar arratisjen e dehur të moës.

 

2. Përdorimi i tualetit pas orës 22 është i paligjshëm në Zvicër

(WVLT)

Është e paligjshme të lëshoni ujin në tualet pas orës 22:00 në një ndërtesë apartamentesh në Zvicër, pasi qeveria e konsideron atë si ndotje akustike.

Është e zakonshme që pronarët të vendosin rregulla shtëpie, sipas të cilave banorët nuk lejohen të lëshojnë ujin në tualetin e tyre midis orëve 22:00 dhe 07:00 pasi kjo mund të shqetësojë fqinjët e tyre.

3. Ilegale është edhe të biesh në gjumë kur je në takim me Kim Jong Un

Nëse guxoni të bini në gjumë ndërsa diktatori i Koresë së Veriut po flet, pasojat mund të jenë fatale.

Gjenerali Hyon Yong Chol, një ministër i mbrojtjes, thuhet se u ekzekutua me një armë kundërajrore në vitin 2014 pasi e zuri gjumi gjatë një takimi me Kim.

Ndërkohë, në vitin 2016, një skuadër pushkatimi nga Koreja e Veriut qëlloi dhe vrau Kim Yong-Jin, një zëvendëskryeministër për arsimin, sepse ra në gjumë gjatë një takimi me diktatorin.

Kim Yong-Jin u mor në pyetje nga hetuesit dhe u etiketua si ‘antiparti, agjitator anti-revolucionar’ dhe u dënua me vdekje.

 

4. Nuk mund të hipësh në gjendje të dehur një lopë në Skoci

Është një shkelje në Skoci të jesh në gjendje të dehur në krye të një lope dhe kalit, sipas Aktit të Licencimit të 1872, që do të thotë të hipësh një lopë në gjendje të dehur nuk mund të bëhet fjalë. Nëse shpallet fajtor, dikush mund të burgoset deri në 51 javë.

5. Ndalesë të betohesh në Emiratet e Bashkuara Arabe

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, nëse kapeni duke u sharë, mund të përballeni me gjobë, burg ose dëbim. Kodi penal i vendit thotë se “betimi turpëron nderin ose modestinë e një personi”.

Ligji nuk përfshin vetëm një fjalë të folur, ai shtrihet në mesazhet me tekst dhe mediat sociale, duke përfshirë emoji ‘të pahijshme’.

 

7. I ndaluar është edhe ndërtimi i kështjellave me rërë në disa plazhe në Spanjë

Në disa zona të Spanjës, është e paligjshme që fëmijët dhe të rriturit të ndërtojnë kështjella me rërë në plazhe sipas një ligji të çuditshëm.

Në vitin 2016, Bashkia e Benidorm votoi për ndalimin e kështjellave me rërë nga plazhi i Levante – dhe nëse kapeni duke i ndërtuar ato, mund të përballeni me një gjobë deri në 150 € (130 £).

I njëjti rregull zbatohet për Arona dhe Arica në Tenerife, ku anëtarëve të publikut u kërkohet të aplikojnë për një leje komunale përpara se të ndërtojnë një kështjellë me rërë.

LEXO EDHE:

Back to top button