A është birra një ndër faktorët kyç për të qëndruar i hidratuar në valën e të nxehtit?

Ekspertët zbulojnë se përmbajtja e lartë e ujit dhe elektroliteve mund të rrisin nivelet e lëngjeve.

Me temperaturat në të gjithë botën që po rriten, ne të gjithë po kërkojmë mënyra për të qëndruar të hidratuar dhe çuditërisht një gotë birrë mund të jetë përgjigja.

Ndërsa pirja e alkoolit në vapë zakonisht konsiderohet si një gjë ‘e ndaluar’ për shkak të efekteve të tij dehidratuese, ekspertët kanë zbuluar se kënaqja me një gjysmë litre pas punës mund të jetë vërtet e dobishme.

Duke iu përgjigjur një diskutimi viral në Twitter se si të mposhtim nxehtësinë, Dr Stuart Galloway i Universitetit të Stirling, i tha Femail se për shkak se birra përmban disa elektrolite dhe ka një përmbajtje të lartë uji, mund të jetë e dobishme për hidratim.

Megjithatë, ai shtoi se çdo efekt i dobishëm ka të ngjarë të humbasë nëse pini më shumë se një litër.

Diskutimi u nxit nga Dr. Ellie Mackin Roberts, një australiane që jeton në Angli, kur ajo ndau në Twitter planin e saj me 10 faza për të mposhtur dehidratimin në një valë të nxehti.

LEXO EDHE:

Back to top button