Aleanca e opozitës turke do të shpallë kandidatin e saj për president në shkurt

Aleanca e opozitës turke do të shpallë kandidatin e saj për president në shkurt

Aleanca e opozitës me gjashtë parti të Turqisë do të shpallë kandidatin e saj presidencial në shkurt për të sfiduar presidentin Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e majit, tha sot një zyrtar i partisë opozitare.

” Emri i kandidatit presidencial (nga gjashtë partitë në aleancën opozitare) ndoshta do të shpallet diku në shkurt,” u tha gazetarëve Unal Cevikoz, një këshilltar i Kemal Kilicdaroglu, kreu i opozitës kryesore, Partia Popullore Republikane (CHP) . .

Aleanca gjashtëpalëshe po kërkon të hartojë një program të unifikuar, por ende nuk ka rënë dakord për një kandidat për të sfiduar Erdoganin për presidencën.

Dy partitë më të mëdha të opozitës, CHP dhe partia nacionaliste e qendrës së djathtë Yi (Partia e Mirë), janë bërë aleate me katër parti më të vogla me një plan për të kërkuar të anulojnë presidencën ekzekutive të Erdoganit dhe ta kthejnë vendin në sistemin e tij të mëparshëm parlamentar.

Čevikoz tha se krerët e gjashtë partive opozitare do të paraqesin më 30 janar në dy dokumente propozimet e tyre për një periudhë kalimi në një sistem parlamentar dhe programin e tyre të qeverisë./abcnews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button