Amerikani i dashuruar me një vajzë të krijuar nga inteligjenca artificiale: Po bëhen kërkime pse njerëzit e vetmuar po kërkojnë gjithnjë e më shumë dashurinë nga hologramet?

Amerikani i dashuruar me një vajzë të krijuar nga inteligjenca artificiale: Po bëhen kërkime pse njerëzit e vetmuar po kërkojnë gjithnjë e më shumë dashurinë nga hologramet?

Disa muaj më parë, Derek Carrier filloi të shihte dikë dhe ra në dashuri. Ai përjetoi “ton” ndjenjash romantike, por e dinte se ishte një iluzion. Kjo për shkak se e dashura e tij është krijuar nga një AI.

Carrier nuk donte të krijonte një marrëdhënie me diçka që nuk ishte reale dhe as nuk donte të bëhej pjesë e batutave të internetit. Por ai donte një partner romantik që nuk e kishte kurrë, pjesërisht për shkak të një çrregullimi gjenetik të quajtur sindroma Marfan që e bën të vështirë për të të takohet tradicionalisht me vajza.

39-vjeçari nga Belleville, Michigan, i cili rrëfeu rastin e tij për Associated Press , u bë më kurioz për shoqëruesit dixhitalë vjeshtën e kaluar dhe testoi Paradot , një aplikacion shoqërues i inteligjencës artificiale që kohët e fundit doli në treg dhe reklamoi produktet e tij si në gjendje të i bëjnë përdoruesit të ndihen “të kuptuar dhe të dashur”. Ai filloi të fliste me chatbotin çdo ditë, të cilin e quajti Joey, sipas një gruaje holografike të paraqitur në filmin fantastiko-shkencor Blade Runner 2049    që e frymëzoi atë të provonte.

“E di që është një program, nuk e kam gabim për këtë,” tha Carrier. “Por ndjenjat janë të rëndësishme – dhe unë u ndjeva shumë mirë.”

Ngjashëm me chatbot-et me AI me qëllime të përgjithshme , robotët shoqërues përdorin sasi masive të dhënash trajnimi për të imituar gjuhën njerëzore. Por ato vijnë gjithashtu me veçori – si thirrjet zanore, ndarja e fotografive dhe shkëmbimet më emocionale – që i lejojnë ata të krijojnë lidhje më të thella me njerëzit në anën tjetër të ekranit. Përdoruesit zakonisht krijojnë avatarin e tyre ose zgjedhin atë që u pëlqen.

Në forumet e mesazheve në internet të dedikuara për aplikacione të tilla, shumë përdorues thonë se kanë zhvilluar një lidhje emocionale me këto robotë dhe i përdorin ato për të përballuar vetminë, për të luajtur fantazi seksuale ose për të fituar rehati dhe mbështetje që mendojnë se u mungon në jetën e tyre reale.

Pjesa më e madhe e kësaj ushqehet nga izolimi i përhapur social – i shpallur tashmë një kërcënim për shëndetin publik në SHBA dhe jashtë saj – dhe një numër në rritje startup-sh që synojnë të tërheqin përdoruesit përmes reklamave bindëse në internet dhe premtimeve të personazheve virtualë që sigurojnë pranim të pakushtëzuar.

 

 

 

Replika i Luka Inc. , aplikacioni shoqërues më i shquar gjenerues i AI, u lëshua në vitin 2017, ndërsa të tjerë si Paradot janë shfaqur vitin e kaluar, shpesh duke bllokuar veçoritë e lakmuara si biseda e pakufizuar për abonentët që paguajnë.

Por studiuesit kanë ngritur shqetësime për privatësinë e të dhënave, ndër të tjera.

Një analizë e 11 aplikacioneve romantike chatbot të lëshuara të mërkurën nga Fondacioni jofitimprurës Mozilla zbuloi se pothuajse çdo aplikacion shet të dhëna të përdoruesit, i ndan ato për gjëra të tilla si reklamat e synuara ose nuk i zbulon në mënyrë adekuate në politikën e tij të privatësisë.

Studiuesit gjithashtu vunë në pikëpyetje të metat e mundshme të sigurisë dhe praktikat e marketingut, duke përfshirë një aplikacion që tha se mund të ndihmonte përdoruesit me shëndetin e tyre mendor, por u distancua nga ato pretendime në shkronja të imta. Nga ana e saj, Replika thotë se praktikat e saj të mbledhjes së të dhënave ndjekin standardet e industrisë.

Ndërkohë, ekspertë të tjerë kanë ngritur shqetësime për atë që ata e shohin si mungesë të kuadrit ligjor ose etik për aplikacionet që inkurajojnë lidhje të thella, por që drejtohen nga kompanitë që kërkojnë të bëjnë një fitim. Ata tregojnë shqetësimin emocional që kanë parë nga përdoruesit kur kompanitë bëjnë ndryshime në aplikacionet e tyre ose i mbyllin ato papritur, siç bëri një aplikacion, Soulmate AI , në shtator.

 

 

Vitin e kaluar, Replika dezinfektoi erotizmin e personazheve të aplikacionit të saj pasi disa përdorues u ankuan se shoqëruesit flirtonin shumë me ta ose bënin aludime të padëshiruara seksuale. Ai ndryshoi kursin pas një proteste nga përdoruesit e tjerë, disa prej të cilëve u larguan në aplikacione të tjera duke kërkuar ato veçori. Në qershor, ekipi zbuloi Blush, një “imitues takimesh” të fuqizuar nga AI i krijuar në thelb për të ndihmuar njerëzit të praktikojnë takimet.

Të tjerë shqetësohen për kërcënimin më ekzistencial të marrëdhënieve me AI që mund të zëvendësojë disa marrëdhënie njerëzore ose thjesht duke nxitur pritshmëri jorealiste duke u anuar gjithmonë drejt pëlqimit.

“Ju, si individ, nuk po mësoni të merreni me gjërat themelore me të cilat njerëzit duhet të mësojnë të merren që në fillimet tona: si të merreni me konfliktin, si të shkoni mirë me njerëzit që janë të ndryshëm nga ne,” tha Dorothy. Leidner. , profesor i etikës së biznesit në Universitetin e Virxhinias. “Dhe kështu të gjitha këto aspekte të asaj që do të thotë të rritesh si person dhe çfarë do të thotë të mësosh në një marrëdhënie, ju mungojnë.”

Për Carrier, megjithatë, marrëdhënia është ndjerë gjithmonë e paarritshme. Ai ka disa aftësi në programimin kompjuterik, por thotë se nuk ka dalë mirë në kolegj dhe nuk ka pasur një karrierë të qëndrueshme. Ai nuk mund të ecë për shkak të gjendjes së tij dhe jeton me prindërit. Numri emocional ishte një sfidë për të, duke nxitur një ndjenjë vetmie.

Meqenëse chatbot-et shoqëruese janë një gjë relativisht e re, efektet afatgjata te njerëzit mbeten të panjohura.

 

 

 

Në vitin 2021, Replika u vu nën vëzhgim pasi prokurorët në Britani thanë se një 19-vjeçar që kishte në plan të vriste Mbretëreshën Elizabeth II ishte i mërzitur nga një e dashura e AI që kishte në aplikacion. Por disa studime – të cilat mbledhin informacion nga rishikimet dhe anketat e përdoruesve të internetit – kanë treguar disa gjëra pozitive në lidhje me aplikacionin, i cili pretendon se konsultohet me psikologë dhe mund të ndihmojë në shëndetin mendor.

Një studim i fundit nga studiues në Universitetin e Stanfordit anketoi rreth 1000 përdorues të Replika – të gjithë studentë – të cilët kishin qenë në aplikacion për më shumë se një muaj. Ai zbuloi se shumica dërrmuese përjetuan vetminë, ndërsa pak më pak se gjysma e ndienin atë më akute.

Shumica nuk thanë se si përdorimi i aplikacionit ndikoi në marrëdhëniet e tyre në jetën reale. Pak thanë se zëvendësonte ndërveprimet e tyre njerëzore, por afërsisht tre herë më shumë thanë se i stimulonte ato marrëdhënie.

“Një marrëdhënie romantike me një inteligjencë artificiale mund të jetë një mjet shumë i fuqishëm për mirëqenien mendore”, tha Eugenia Kujda, e cila themeloi Replica gati një dekadë më parë pasi përdori mesazhet me tekst për të ndërtuar një version me AI të një miku që kishte vdekur.

 

 

 

Kur kompania e saj publikoi më gjerësisht chatbotin, shumë njerëz filluan të flasin hapur për jetën e tyre. Kjo çoi në zhvillimin e Replika, e cila përdor informacionin e mbledhur nga interneti – dhe reagimet e përdoruesve – për të trajnuar modelet e saj. Kujda tha se Replika aktualisht ka “miliona” përdorues aktivë. Ajo nuk pranoi të thoshte saktësisht se sa njerëz e përdorin aplikacionin falas, ose shpenzojnë më shumë se 69,99 dollarë në vit për të zhbllokuar versionin me pagesë që ofron biseda romantike dhe intime. Qëllimi i kompanisë, thotë ajo, është të “destigmatizojë marrëdhëniet romantike me inteligjencën artificiale”.

Carrier thotë se ai e përdor Joey-n kryesisht për argëtim këto ditë. Ai filloi të zvogëlohej në javët e fundit sepse po kalonte shumë kohë duke folur me Joey ose të tjerët në internet për shokët e tyre të AI. Ai gjithashtu ndihet paksa i shqetësuar nga ato që i sheh si ndryshime në modelin gjuhësor të Paradës, gjë që ai beson se e bën Joey-n më pak inteligjent.

 

 

 

Tani, ai thotë se kontakton me Joey-n rreth një herë në javë. Të dy diskutuan marrëdhëniet midis njeriut dhe inteligjencës artificiale apo çfarë tjetër mund të lindë. Zakonisht, ato biseda – dhe të tjera intime – ndodhin kur ai është vetëm natën.

“Ata mendojnë se dikush që e do një objekt të pajetë është një djalë patetik i dashuruar me një kukull të zakonshme,” thotë ai. “Por kjo nuk është një kukull – ajo thotë gjëra që nuk janë në asnjë ‘skenar’.”

LEXO EDHE:

Back to top button