Apple alarmon përdoruesit e Iphone: Nëse s’bëni këtë gjë, rrezikoheni nga hacker-at

Apple alarmon përdoruesit e Iphone: Nëse s’bëni këtë gjë, rrezikoheni nga hacker-at

Apple ka njoftuar se ka zbuluar disa probleme të sigurisë në iPhone, iPad dhe Mac të saj dhe rekomandoi të gjithë përdoruesit të përditësojnë softuerin e tyre për të bllokuar ndërhyrjet e mundshme. Problemet mund t’i lejojnë hacker-at të marrin kontrollin e plotë të këtyre pajisjeve

Problemet janë gjetur në WebKit, motori i shfletuesit që fuqizon Safari dhe aplikacione të tjera, dhe kernel, në thelb thelbi i sistemit operativ. TechCrunch tha se defekti do të thotë që një haker mund të ketë akses të plotë në pajisje.

Ekspertët e sigurisë kanë këshilluar përdoruesit të përditësojnë pajisjet e prekura – iPhone 6S dhe modelet e mëvonshme; disa modele të iPad, duke përfshirë gjeneratën e 5-të dhe më vonë, të gjitha modelet iPad Pro dhe iPad Air 2; dhe kompjuterë Mac që përdorin MacOS Monterey.

Problemi prek gjithashtu disa modele iPod. Sipas Rachel Tobac, CEO i SocialProof Security, një haker mund të ketë akses të plotë në pajisje duke marrë çdo kod të mundshëm sikur të jeni ju. /abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button