Argjentinë-Francë, garë edhe për për yllin e tretë në fanellë

Finalja e fundit e Kupës së Botës në një kompeticion me 32 ekipe fillon ditën e sotme para 80,000 tifozëve në stadiumin mbresëlënës “Lusail”, me “gjelat” e Francës, që kërkojnë të ruajnë titullin e tyre dhe “albicelestet”, që kërkojnë të ngrejë trofeun që i ka shpëtuar Argjentinës që nga viti 1986.

Pavarësisht se janë dy kombëtare me një origjinë të pasur të Kupës së Botës, Argjentina dhe Franca janë përballur me njëra-tjetrën vetëm në tre raste në Kupën e Botës.

Argjentina mban “kryesimin”, kur bëhet fjalë për takimet kokë më kokë në një Kupë Bote, pasi ka fituar dy nga tre takimet (1978 dhe 1930), por Franca mund të mburret me pretendimin e fitores së fundit pas një fitoreje 4-3 në raundin e 1/16-ve, në Kupën e Botës, “Rusi 2018”.

Franca është kampionja në fuqi e Kupës së Botës teksa fitoi kompeticionin për herë të dytë duke mundur Kroacinë 4-2 në kryeqytetin rus në vitin 2018, trofe që më pas iu shtua atij të vitit 1998 ndaj Brazilit, në Paris.

Fitorja e fundit e Kupës së Botës, për Argjentinën vjen nga viti 1986, ku “albicelestët” e Diego Armando Maradonës, në stadiumin “Estadio Azteca” mundën Gjermaninë, me rezultatin 3 me 2, duke arritur trofeun e dytë në historinë e Kombëtares argjentinase, pas fitimit në Kupën e Botës 1978, në finalen përballë Hollandës, me rezultatin 3-2.

Fituesi i finales së së dielës do të mund të modifikojë fanellën e ekipit kombëtar me shtimin e një ylli të tretë që përshkruan tre triumfet e Kupës së Botës./abcnews/

LEXO EDHE:

Back to top button