Arrihet marrëveshja për zgjatjen e bllokimit në Gjermani

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e 16 provincave gjermane ranë dakord sot të zgjasin kohëzgjatjen e “mbylljes” për shumicën e dyqaneve dhe shkollave deri më 14 shkurt, si pjesë e një pakete të re masash kundër përhapjes së virusit korona.

“Është koha për të marrë masa parandaluese kundër kërcënimit të këtij virusi,” tha Merkel në një konferencë shtypi pas takimit me kryeministrat e provincave gjermane, raporton Reuters.

Sipas rregullave të reja, qytetarët do të ndalohen të mbajnë maska pëlhure ose shalle si një zëvendësim për maskat në transportin publik, njoftoi më parë media gjermane.

Megjithëse numri i të infektuarve të ri është ulur ditët e fundit, rënia e numrit të të sapo infektuarve në Gjermani duhet të përshpejtohet më tej në mënyrë që të parandalohet rreziku i përhapjes së një lloji të ri të koronavirusit.

Në 24 orët e fundit, u regjistruan 11.369 të tjerë të infektuar me virusin korona, gjithsej 2.05 milionë dhe 989 të vdekur, gjithsej 47.622 që nga fillimi i pandemisë.

LEXO EDHE:

Back to top button