Aston Martini do të prodhojë vetëm veturat elektrike

Gjiganti i veturave luksoze, Aston Martini, është zotuar për do t’i prodhuar të gjitha vetura elektrike në Mbretërinë e Bashkuar nga viti 2025. Pronari i tij, Lawrence Stroll ka thënë se veturat sportive me bateri do prodhohen në uzinën e tij në Gaydon, Warëickshire.

- Advertisements -

Kompania pritet të fillojë të bëjë versione hibride të veturave të saj gjatë katër viteve të ardhshme, të përcjella nga modele vetëm me bateri.

Një numër në rritje i prodhuesve kanë thënë se po largohen nga motorët me benzinë ​​dhe naftë, duke përfshirë Jaguar Land Rover, i cili njoftoi muajin e kaluar se marka e saj Jaguar do të jetë plotësisht elektrike deri në 2025, raporton BBC.

Kjo vjen ndërsa qeveria e Britanisë së Madhe ka në plan të ndalojë shitjen e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga 2030.

Aston Martin nuk po shkon aq larg dhe tha se do të vazhdojë të bëjë motorë tradicionalë për entuziastët e makinave.

LEXO EDHE:

Back to top button