Australia do të dërgojë trupa në Mbretërinë e Bashkuar për të trajnuar forcat ukrainase

Australia do të dërgojë trupa në Mbretërinë e Bashkuar për të trajnuar forcat ukrainase

Australia njoftoi të mërkurën se do të dërgojë trupa në MB për të trajnuar forcat ukrainase atje dhe gjithashtu do të sigurojë më shumë automjete të mbrojtura nga Bushmaster për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse.

Kryeministri Anthony Albanese tha se 70 personel të Forcave të Mbrojtjes Australiane do t’i bashkohen përpjekjeve stërvitore shumëkombëshe të udhëhequra nga Britania në Mbretërinë e Bashkuar, por ushtarët e tyre nuk do të hyjnë në Ukrainë, raportoi ABC News.

“Australia ka qenë e paqartë në mbështetjen e saj dypartiake për Ukrainën dhe dënimin e Presidentit Putin,” citoi transmetuesi të thoshte Albanese.

“Ne do të vazhdojmë të ngrihemi për lirinë dhe demokracinë,” tha ai.

Albanese nuk dha datë për vendosjen, duke përmendur “sigurinë operacionale”.

“Ushtarët tanë do të jenë pjesë e një programi të madh trajnimi në Mbretërinë e Bashkuar për të ndihmuar në përgatitjen e shokëve të tyre ukrainas për luftën e tyre kundër agresionit të pajustifikuar dhe të paligjshëm të Rusisë”, tha ministri i Mbrojtjes Richard Marles.

Australia po planifikon gjithashtu të dërgojë 30 Bushmasters të tjerë për t’u bashkuar me 60 automjete të mbrojtura lëvizëse të dërguara tashmë në Kiev, sipas transmetuesit.

“Që nga mbërritja e tyre, Bushmasters janë përdorur gjerësisht nga Forcat e Armatosura të Ukrainës me më shumë të kërkuara nga presidenti ukrainas, ministri i mbrojtjes dhe ambasadori”, tha Marles.

LEXO EDHE:

Back to top button