Avioni rus shkel hapësirën ajrore të Lituanisë

Avioni rus shkel hapësirën ajrore të Lituanisë

Ministria e Jashtme e Lituanisë i ka bërë një protestë diplomatike Rusisë pasi një avion civil rus hyri në hapësirën e saj ajrore pa leje.

Avioni i linjës ajrore Pobeda hyri në hapësirën ajrore të Lituanisë mbi detin Baltik për një minutë të dielën në mbrëmje, gjatë rrugës nga aeroporti Vnukovo i Moskës në aeroportin e Kaliningradit, tha ministria.

Lituania, fqinje me Rusinë dhe aleatin e saj Bjellorusi, dikur drejtohej nga Moska, por tani është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Vendi ka treguar mbështetjen e tij për Ukrainën gjatë luftës dhe ka ofruar mbështetje ushtarake për vendin, shkruan Sky News.

LEXO EDHE:

Back to top button