Barcelona, 50 milion arsye për të marë vendin e dytë në La Ligë

Barcelona nuk do të fitojë asnjë trofe këtë sezon! Prestigji është ndoshta i fundit për të mbyllur në vendin e dytë në La Liga, por paratë e përfshira për t’u kualifikuar në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve dhe për të luajtur në Superkupën e Spanjës, janë më të rëndësishme, duke pasur parasysh situatën e tyre delikate financiare.

Ka të paktën 50 milionë euro në lojë, në ndeshjet e tyre të ardhshme nga të ardhurat nga dy kompeticionet. Objektivi i parë është kualifikimi në Ligën e Kampionëve. Për të konkurruar në kompeticionin më të lartë të Evropës, vitin e ardhshëm, klubi katalan duhet të jetë ndër katër skuadrat e para në La Ligë. Dhe kjo do të thotë një shumë prej 42 milionë eurosh, që janë paratë e përafërta të fituara nga një ekip që kalon në çerekfinale, një raund që klubi pret të arrijë.

Objektivi tjetër do të ishte hyrja në Superkupën e Spanjës. Për ta bërë këtë, ata duhet të përfundojnë të dytët në tabelë. Të luash në këtë turne, si dhe të kesh opsionin për të fituar një titull më shumë sezonin e ardhshëm, do të thotë të ardhura prej tetë milionë eurosh.

LEXO EDHE:

Back to top button