Barcelona e bindur se ka bërë “detyrat e shtëpisë” për të nisur sezonin në La Liga

Barcelona fillon sezonin e ri në La Liga të shtunën e ardhshme në “Spotify Camp Nou” kundër Rajo Valejkano, deri në të cilën kohë ata shpresojnë të kenë konfirmuar federimin e pesë nënshkrimeve të tyre dhe tre rinovimeve. Në fakt, brenda klubit ekziston ndjenja se La Liga do të japë miratimin e saj për skuadrën dhe do të konsiderojë se marrëveshjet e kryera tashmë janë të mjaftueshme.

Bordi i Barcelonës është i bindur se tre levat e aktivizuara që kapin vlerën e rreth 760 milionë euro, tashmë lejojnë nënshkrimet e Robert Levandovski, Zhll Kounde, Frenk Kesi, Andreas Kristensen dhe Rafinja, dhe tre rinovimet e Ousmane Dembele, Serhi Roberto dhe Gavi, për t’u regjistruar. Marrëveshja me këtë të fundit është mbyllur por nuk është bërë e ditur, ende në pritje të konfirmimit nga La Liga se numrat përshtaten.

Barcelona është kapur pas opinioneve të auditorëve të cilët besojnë se nuk është e nevojshme aktivizimi i levës së katërt, shitja e 24.5 për qind të tjera të “Barca Studios”  për një vlerë prej 100 milionë euro të tjera për të lejuar mbishkrimet. Raportet tregojnë se këto masa shtesë nuk janë të nevojshme. Ata gjithashtu pohojnë se nuk kërkojnë as shitjen e lojtarëve (si Frenkie de Jong ose Memfis Depaj) ose skuadrën aktuale, veçanërisht kapitenët e tyre (Serhio Buskets dhe Zherard Pike), për të ulur pagën.

Në çdo rast, klubi katalanas ka gati levën e katërt për aktivizim të menjëhershëm, në rast nevoje. Ata kanë bërë detyrat e shtëpisë. Barcelona do të presë deri në momentin e fundit për të ekzekutuar levën e katërt pasi siç këmbëngul se shifrat aktuale janë të drejta./

LEXO EDHE:

Back to top button