Bashkimi Evropian po shqyrton planin e evakuimit të Sudanit

Bashkimi Evropian po shqyrton planin e evakuimit të Sudanit

Bashkimi Evropian thotë se po planifikon një evakuim të mundshëm të qytetarëve të tij nga kryeqyteti i Sudanit, Khartoum.

Një zyrtar i lartë tha se një operacion ishte duke u koordinuar, dhe po punohej për të nxjerrë njerëzit jashtë.

Rreth 1,500 shtetas të BE-së janë bllokuar në kryeqytetin sudanez.

Shtatë vende anëtare të BE-së kanë misione në Sudan.

Duke folur në Berlin së bashku me homologen e saj spanjolle, ministrja e Jashtme gjermane Anna Baerbock tha se prioriteti i parë ishte një armëpushim në mënyrë që njerëzit të mund të tërhiqeshin.

Ajo tha se intensiteti në rritje i luftimeve në Khartoum nënkuptonte për momentin se kjo nuk ishte e mundur.

LEXO EDHE:

Back to top button