Benzema do të rikthehet në Katar që të ndihmojë Francën?!

Siç raportohet nga RMC Sport, Karim Benzema do të jetë në gjendje të marrë një medalje të fituesit të Kupës së Botës nëse Franca triumfon në Katar, pavarësisht dëmtimit të tij në përgatitjen e turneut që e pa atë të tërhiqet pak para ndeshjes hapëse kundër Australisë.

Gazeta franceze kishte kontaktuar FIFA-n në lidhje me rregulloren, me organizatën duke treguar se ata do t’i shpërndanin 26 medalje FFF-së në atë skenar. Shifra korrespondon me numrin e lojtarëve në listën fillestare të skuadrës së Didier Deschamps që ai paraqiti të hënën para Kupës së Botës.

Benzema ishte ende në përplasje në atë moment dhe trajneri i Francës vendosi të mos thërriste një zëvendësues, duke shpjeguar se ai beson se ka atë që i nevojitet me lojtarët në dispozicion. Pavarësisht dëmtimit të tij në kofshë, fituesi i Topit të Artë vazhdon të jetë i listuar në skuadrën e Les Bleus, edhe nëse ai tani është larguar nga kampi bazë në Doha.

Nëse ai rikuperohet nga lëndimi i tij ndërsa Franca është ende në garë, ai do të ishte sërish i disponueshëm për përzgjedhje. Medalje do të merrte edhe Lucas Hernandez, turneu i të cilit ka përfunduar gjithashtu pas një dëmtimi në dhjetë minutat e parë të ndeshjes, por jo Christopher Nkunku, i cili u zëvendësua nga Randal Kolo Muani.

Megjithatë, Benzema duket se është rikuperuar më shpejt nga sa mendohej. Sipas mediave të shumta spanjolle, përfshirë Onda Madridin, sulmuesi i Real Madrid mund të rikthehet në stërvitje këtë mesjavë. Ëndrra e Benzemas për Kupën e Botës mund të jetë ende e gjallë. Sipas rregullave të FIFA-s, Benzema mund të rikthehet në skuadrën e Francës dhe të konkurrojë në pjesën e mbetur të turneut pasi ai u përfshi në skuadrën fillestare.

LEXO EDHE:

Back to top button