Biden: SHBA nuk do të marrë pjesë në një kundërsulm izraelit ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se SHBA nuk do të marrë pjesë në asnjë kundërofensivë izraelite kundër Iranit, tha të dielën një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë

Irani lëshoi ​​qindra dronë dhe raketa në Izrael të shtunën mbrëma në përgjigje të një sulmi të supozuar izraelit në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill.

Në një deklaratë të lëshuar të shtunën vonë pas sulmit, Biden tha se i tha Netanyahut se Izraeli kishte “demonstruar një aftësi të jashtëzakonshme për të mbrojtur veten dhe për të mposhtur edhe një sulm të paprecedentë”.

Biden nuk tha në deklaratë nëse ai dhe Netanyahu diskutuan një përgjigje të mundshme izraelite apo përfshirje të mundshme të SHBA.

Shtetet e Bashkuara nuk duan as “përshkallëzim” dhe as “luftë më të gjerë me Iranin”, tha të dielën një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

“Presidenti Joe Biden ishte i qartë: ne nuk duam përshkallëzim. Ne nuk duam një luftë më të gjerë me Iranin. “Unë mendoj se orët dhe ditët në vazhdim do të na tregojnë shumë,” tha John Kirby për NBC.

“Ne ua kemi bërë të qartë të gjitha palëve, përfshirë Iranin, se çfarë do të bëjmë (…) dhe sa seriozisht do të marrim çdo kërcënim ndaj personelit tonë” të vendosur në Lindjen e Mesme, shtoi Kirby.

Kirby shtoi se Shtetet e Bashkuara “do të mbeten vigjilente dhe vigjilente” në lidhje me çdo kërcënim iranian kundër trupave amerikane.

Biden tha të shtunën mbrëma se forcat amerikane ishin përfshirë në shkatërrimin e “pothuajse të gjithë” dronëve dhe raketave të lëshuara nga Irani në Izrael, duke shtuar se ai ripohoi mbështetjen e tij “të palëkundur” për kryeministrin Netanyahu.

Biden dhe Netanyahu kanë qenë në mosmarrëveshje javët e fundit për luftën gjashtëmujore në Rripin e Gazës, një enklavë palestineze që përballet me një situatë të rëndë humanitare dhe kërcënimin e urisë.

“Ne vazhdojmë të punojmë me të, për ta këshilluar,” tha Kirby dhe përsëriti se Shtetet e Bashkuara “do të vazhdojnë të ndihmojnë izraelitët të mbrohen”.

LEXO EDHE:

Back to top button