Bimë që shëron gjithçka: Aleati ideal në luftën kundër stresit, hipertensionit dhe diabetit

Bimë që shëron gjithçka: Aleati ideal në luftën kundër stresit, hipertensionit dhe diabetit

Borziloku aromatik mund ta bëjë çdo pjatë të ndryshme dhe më të shijshme, por vlera e veçantë e tij është se ka edhe veti mjekësore, sidomos kur është i freskët.

Borziloku është një barishte aromatike që përdoret shpesh si erëz në kuzhinë. Megjithatë, shumë nuk e dinë se sa i pasur dhe shërues është ai me të vërtetë. Këtu janë 7 arsye të mira pse duhet të përdorni borzilok më shpesh:

I pasur me antioksidantë

Borziloku është i pasur me antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup. Antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kanceri.

Përmirëson tretjen

Borziloku përmirëson tretjen dhe një nga mënyrat se si e bën këtë është duke rritur sekretimin e acidit të stomakut, i cili është i nevojshëm për tretjen e duhur. Përveç kësaj, kjo erëz përmban fibra që ruan shëndetin e sistemit të tretjes.

 

 

Redukton inflamacionin

Kjo barishte aromatike përmban komponime që kanë veti anti-inflamatore. Ato mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kronike si artriti dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Largon stresin

Borziloku ka një efekt qetësues në trup dhe ndihmon në uljen e stresit. Hulumtimet tregojnë se konsumimi i borzilokut mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit në gjak, një hormon i çliruar në trup gjatë situatave stresuese.

E mban zemrën të shëndetshme

Kjo barishte mbron shëndetin e sistemit kardiovaskular në disa mënyra. Borziloku ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak dhe ul presionin e gjakut, të cilat së bashku reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

 

 

 

Mund të përmirësojë imunitetin

Borziloku është i pasur me vitaminë C, e cila është e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar. Përveç kësaj, ai përmban lëndë të tjera ushqyese që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit kundër infeksioneve.

Ruan shëndetin e lëkurës

Borziloku përmban antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të lëkurës nga radikalet e lira. Përveç kësaj, ka veti antimikrobike që parandalojnë infeksionet e lëkurës.

LEXO EDHE:

Back to top button