Bimët që përmirësojnë humorin dhe ju heqin negativitetin?

Por nëse jemi në humor të keq, për fat të keq, asnjë suplement i vetëm nuk mund të na ndihmojë për këtë. Por për fat të mirë, ka disa barishte që kanë një efekt pozitiv në sistemin nervor që përmirësojnë disponimin dhe energjinë tonë.

Shafrani

Shafrani vjen nga lulja Crocus sativus. Është një erëz që ka fuqi të madhe për të përmirësuar humorin tonë dhe për të zgjuar mendjen tonë. Kjo falë përbërësve të tij aktivë që përmirësojnë edhe shëndetin tonë kardiovaskular. Në disa kultura, shafrani përdoret nga ata që kalojnë trauma, thyerje zemre ose të ngjashme. Kjo sepse stimulon sekretimin e hormoneve të serotoninës dhe dopaminës, të njohura si hormonet e lumturisë.

Livando

Ndoshta të gjithë kemi dëgjuar se livanda njihet si një barishte relaksuese, por sa prej nesh e kemi atë në shtëpinë tonë? Vaji i livandës kontribuon në qetësimin e mendjes dhe përmirësimin e humorit, si dhe ndihmon ata që luftojnë me pagjumësinë. Është gjithashtu mënyra më e mirë për të marrë livando, pasi aroma e saj e çajit mund të jetë e hidhur për disa njerëz.

Xhensen

Rrënja e xhensenit është një barishte adaptogjene e njohur në mjekësinë tradicionale kineze. Kontribuon në përqendrim dhe energji më të mirë, dhe është i shkëlqyeshëm për ata që përballen me probleme të humorit gjatë ditës. Një studim i vitit 2016 në Korenë e Jugut zbuloi se suplementet e xhensenit në dietë ndihmuan në përmirësimin e energjisë dhe një ndjenjë të rritur motivimi. 

Bari i limonit

Edhe pse shpesh e gjejmë atë si një përbërës në aromat, ai është akoma i shkëlqyeshëm për reduktimin e stresit dhe tensionit. Ekspertët rekomandojnë një vaj esencial që ka fuqi të jashtëzakonshme për të qetësuar humorin tonë dhe për të reduktuar ankthin. 

Ashwagandha

Ashwagandha është një tjetër barishte adaptogjene që normalizon stresin dhe rrit rezistencën tonë ndaj stresit. Nëse konsumohet për një kohë të gjatë, na ndihmon të përballojmë më lehtë stresin gjatë ditës dhe rekomandohet për të gjithë ata që kalojnë periudha stresuese.

Balsam limoni

Balsami i limonit është bari ynë i preferuar për shkak të shijes dhe aromës së tij të këndshme. Rekomandohet të konsumohet si çaj para gjumit sepse redukton ankthin, na ndihmon të qetësojmë mendimet dhe të zhytemi në një gjumë të thellë. 

LEXO EDHE:

Back to top button