Bjellorusi, Lukashenko urdhëron ushtrinë të shtypë protestat

Lukashenko, në pushtet që prej 26 vitesh, shkoi sot për të inspektuar njësitë ushtarake të vendosura në Grodno, në perëndim të Bjellorusisë, pranë kufirit polak, sipas një komunikate të publikuar në Telegram nga presidenca bjelloruse.

“Urdhëroj ministrin e Mbrotjes (…) të mbrojë para së gjithash perlën perëndimore të Bjellorusisë, qendra e të cilës është në Grodno. Dhe të merren masa më të rrepta për të mbrojtur integritetin territorial të vendit tonë”, theksoi Lukashenko.

Deklarata vjen pasi stërvitjet e mëdha ushtarake bjelloruse janë planifikuar në rajonin e Grodno midis 28 dhe 31 gushtit.

Opozita dënon mashtrimet dhe ka organizuar manifestime të përditshme në vend.

LEXO EDHE:

Back to top button