Blinken në Kiev, pritet të shpallë ndihmën prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën

Blinken në Kiev, pritet të shpallë ndihmën prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ndodhet në një vizitë të papritur në Kiev. Mediat e huaja, duke cituar një zyrtar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, raportojnë se zyrtari amerikan pritet të shpallë këtë mërkurë edhe ndihmën e SHBA-ve për Ukrainën prej një miliardë dollarësh.

Paketa e re e ndihmës, vuri në dukje zëdhënësi i DASH, do të synojë të përmirësojë mbrojtjen ajrore dhe të forcojë forcat e armatosura për të thyer “linjat vërtet të fuqishme të mbrojtjes” të rusëve, raporton Rbc-Ukraine. Ky është udhëtimi i parë nga një zyrtar amerikan që nga fillimi i kundërofensivës ukrainase.

LEXO EDHE:

Back to top button