Blinken takohet me Netanyahun dhe kabinetin e luftës të Izraelit

Blinken takohet me Netanyahun dhe kabinetin e luftës të Izraelit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbërriti në Izrael të premten për të bërë presion ndaj qeverisë izraelite për ofensivën e saj të vazhdueshme në Gaza, mes rritjes së dënimit ndërkombëtar dhe rritjes së vazhdueshme të numrit të viktimave civile.

Diplomati i lartë amerikan, i cili udhëtoi dy herë në Izrael muajin e kaluar pas sulmit vdekjeprurës të Hamasit, po takohet me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe kabinetin e luftës ndërsa qeveria amerikane vazhdon të përpiqet të balancojë mbështetjen për mbrojtjen e Izraelit me një thirrje gjithnjë e më publike për ata për të mbrojtur civilët.

Blinken aterroi në Tel Aviv të premten në mëngjes, i shoqëruar nga ambasadori i sapokonfirmuar i ShBA-së në Izrael, Jack Lew, raporton CNN.

Në komentet për shtypin përpara se të nisej nga Uashingtoni, DC, të enjten, Blinken tha se kishte në plan të fliste me qeverinë izraelite për “fushatën e vazhdueshme kundër organizatës terroriste Hamas” dhe “hapat që duhen ndërmarrë për të mbrojtur civilët”.

Ai gjithashtu synon të diskutojë, siç bëri në udhëtimet e kaluara, pengjet që mbahen nga Hamasi dhe parandalimi i një konflikti më të gjerë rajonal.

Blinkeni nuk pranoi të hynte në detaje në lidhje me “hapat konkretë” për të mbrojtur më mirë civilët, dhe as nuk do të jepte një përgjigje të drejtpërdrejtë kur u pyet nëse Izraeli ka treguar përmbajtje në ofensivën e tij deri më tani. Në vend të kësaj, ai dënoi grupin terrorist Hamas për përdorimin “cinik dhe monstruoz” të civilëve si mburoja njerëzore dhe futjen e luftëtarëve të tij brenda infrastrukturës civile.
Privatisht, zyrtarët në të gjithë qeverinë amerikane kanë paralajmëruar homologët e tyre izraelitë për ndikimin e imazheve të tilla – dhe rëndësinë e lejimit të ndihmës humanitare – në aftësinë e tyre për të ndjekur synimet e tyre strategjike ndërsa dënimi ndërkombëtar bëhet më i gjerë.

“Ne vazhdimisht themi se nuk do të keni kohë dhe hapësirë për të bërë atë që dëshironi të bëni nëse këto imazhe vazhdojnë të dalin ditë pas dite të vdekjes dhe shkatërrimit që po ndodh brenda Gazës”, tha një burim i CNN, duke aluduar në përvojën e ShBA-së me Mosulin, Alepon dhe Falluxhën. “Është një mesazh që përsëritet në të gjitha nivelet gjatë gjithë ditës, çdo ditë”.

Partnerët arabë në veçanti kanë shprehur kritika të jashtëzakonshme për fushatën e Izraelit në Gaza dhe Jordania dhe Bahreini kanë tërhequr ambasadorët e tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button