Bota ka ndryshuar, dhe “Rikthimi” i tij do të jetë një “Tërmet” i madh!

Një hije e errët u var mbi botë. Këtë vit, për të 38-ën herë, The Economist publikon parashikimet e tij për vitin e ardhshëm, por analiza e të përjavshmes së respektuar nuk ka qenë asnjëherë në hijen e asnjë personi, siç ndodh këtë herë me Donald Trump. Njerëzit kanë filluar ngadalë të kuptojnë se fitorja e Donald Trump në zgjedhjet e nëntorit të ardhshëm ka gjithnjë e më shumë gjasa.

Donald Trump po dominon zgjedhjet paraprake republikane. Disa sondazhe e vendosin atë përpara Joe Biden në shtetet kryesore të luhatjes. Në njërën prej tyre, 59 për qind e votuesve do të donin t’i besonin ekonominë Donald Trump , dhe vetëm 37 për qind Joe Biden . Paditë dhe akuzat e shumta, të paktën gjatë zgjedhjeve paraprake, vetëm sa e forcuan pozitën e Donald Trump . Demokratët janë mbështetur në mbështetjen afrikano-amerikane dhe latino për dekada, por tani një numër i konsiderueshëm i këtyre votuesve po largohen nga partia. Çdo gabim nga secili kandidat gjatë 12 muajve të ardhshëm mund të përcaktojë rezultatin e një gare që bota po e shikon me ankth.

Është një kohë shumë e rrezikshme që një njeri si Donald Trump të trokasë sërish në derën e ” Dhomës Ovale ” në Shtëpinë e Bardhë . Në Shtetet e Bashkuara , demokracia është në telashe. Pretendimi i Donald Trump se ai në fakt fitoi zgjedhjet e vitit 2020 është më shumë se një gënjeshtër: është një lojë cinike për të treguar se ai mund të frikësojë dhe manipulojë bashkatdhetarët e tij – dhe deri diku të ketë sukses në këtë.

Donald Trump

SHBA gjithashtu përballet me armiqësi në rritje në frontin e politikës së jashtme: ka pushtimin rus të Ukrainës , Iranit dhe grupeve të tij militante besnike në Lindjen e Mesme dhe Kinës dhe marrëdhëniet e saj me Tajvanin . Këto tre vende – Rusia , Irani dhe Kina – koordinojnë lirshëm përpjekjet e tyre dhe ndajnë një vizion të ngjashëm të një rendi të ri ndërkombëtar, në të cilin forca është gjithmonë e drejtë dhe autokratët janë të sigurt.

Ndërsa republikanët e Donald Trump kanë planifikuar mandatin e tij të dytë prej muajsh, Donald Trump i ri mund të jetë më i organizuar se Donald Trump i vjetër . Njerëzit më besnikë ndaj tij do të zinin postet më të rëndësishme. Donald Trump do të ishte plotësisht i lirë të kënaqej me hakmarrjen, proteksionizmin ekonomik dhe ekstravagancat teatrale. Nuk është çudi që perspektiva e një mandati të dytë për Donald Trump po i hedh në dëshpërim parlamentet dhe bordet e botës. 

Por kërcënimi më i madh që paraqet Donald Trump është për vendin e tij. Nëse ai do të kthehej në pushtet pas mohimit të rezultateve të 2020-ës, ai me siguri do të këmbëngulte në pozicionin e tij se vetëm humbësit lejojnë veten të jenë të lidhur me normat, zakonet dhe vetëflijimin që përbëjnë kombin. I etur për të ndjekur penalisht armiqtë e tij, Donald Trump do të bëjë luftë kundër çdo institucioni që i pengon, duke përfshirë gjykatat dhe Departamentin e Drejtësisë .

Një fitore e Donald Trump vitin e ardhshëm do të ketë gjithashtu implikime të thella jashtë vendit. Kina dhe aleatët e saj do të gëzoheshin sepse do të kishin prova që demokracia amerikane nuk funksionon. Nëse Donald Trump shkelte rregullat e procesit zgjedhor dhe të drejtat civile në Shtetet e Bashkuara , diplomatët e tij jashtë vendit nuk mund të vepronin ndryshe.

Kjo do të konfirmonte dyshimet në Jugun Global se thirrjet amerikane për të bërë atë që është e drejtë janë në fakt hipokrizi e thjeshtë. 

Instinktet proteksioniste të Donald Trump do të ishin gjithashtu të pakufizuara. Në mandatin e tij të parë, ekonomia u rrit disi pavarësisht tarifave për mallrat kineze. Planet e tij për një mandat të dytë do të ishin edhe më të rrezikshme. Ai dhe ndihmësit e tij po shqyrtojnë një tarifë universale prej 10 për qind për importet, më shumë se trefishi i nivelit të sotëm. Edhe nëse Senati do të ketë sukses në parandalimin e kësaj, proteksionizmi i justifikuar nga një pikëpamje e gjerë e sigurisë kombëtare do të rrisë çmimet për amerikanët.

Në mandatin e tij të parë, Donald Trump gjithashtu nxiti ekonominë duke ulur taksat dhe duke paguar përfitime pandemike. Por tani SHBA ka një deficit buxhetor të përmasave ushtarake dhe kostot e shërbimit të borxhit janë edhe më të larta. Ulja e taksave do të nxiste inflacionin, jo rritjen.

Në nivel ndërkombëtar, mandati i parë i Donald Trump ka qenë më i mirë se sa pritej. Administrata e tij dërgoi armë në Ukrainë , u përpoq të ndërmjetësonte një marrëveshje paqeje midis Izraelit , Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit dhe i trembi vendet evropiane për të rritur shpenzimet e mbrojtjes.

Politika e SHBA-së ndaj Kinës është bërë më e ashpër. Nëse mbyllni sytë para disa gjërave, një mandat i dytë presidencial mund të sjellë disa përfitime. Indiferenca e Donald Trump ndaj të drejtave të njeriut mund ta bëjë qeverinë saudite më të gatshme për të bashkëpunuar pas përfundimit të luftës në Rripin e Gazës dhe për të forcuar marrëdhëniet me qeverinë Narendra Modi  në Indi .

Por mandati i dytë do të ishte ndryshe, sepse bota ka ndryshuar. Nuk ka asgjë të keqe që vendet të jenë transaksionale: ata janë të detyruar të vënë interesat e tyre në radhë të parë. Megjithatë, dëshira e fortë e Donald Trump për të arritur një marrëveshje biznesi dhe ndjenja e tij për interesat amerikane nuk kanë asnjë bazë në realitet, as nuk janë të nxitura nga ndonjë vlerë themelore.

Donald Trump mendon se është keq që SHBA- të të shpërdorojnë gjakun dhe pasurinë e tyre në Evropë . Kështu ai kërcënoi se do t’i jepte fund luftës në Ukrainë dhe do të shkatërronte NATO-n brenda një dite, ndoshta duke braktisur detyrimin për të trajtuar një sulm ndaj një vendi si një sulm ndaj të gjithëve. Në Lindjen e Mesme , Donald Trump ndoshta do të mbështesë pa rezerva Izraelin , pa marrë parasysh sa i hedh benzinë ​​zjarrit të konfliktit në rajon. Në Azi , ai mund të jetë i gatshëm të bëjë një marrëveshje me presidentin kinez  Xi Jinping  për t’u larguar nga Tajvani , sepse ai nuk e sheh pse SHBA do të hynte në luftë me një superfuqi bërthamore për një ishull të vogël.

Njohuria se SHBA do të largohet nga Evropa mund ta inkurajojë Vladimir Putinin të vazhdojë të luftojë në Ukrainë dhe të sulmojë vendet ish-sovjetike si Moldavia apo shtetet baltike. Pa presionin amerikan, Izraeli nuk ka gjasa të arrijë një konsensus të brendshëm për bisedimet e paqes me palestinezët. Duke supozuar se Donald Trump nuk qëndron përkrah aleatëve të tij, Japonia dhe Koreja e Jugut mund të kenë armë bërthamore.

Nëse ai vazhdon të argumentojë se SHBA nuk ka përgjegjësi globale për të ndihmuar në trajtimin e ndryshimeve klimatike, Donald Trump mund të shkatërrojë çdo përpjekje për ta ngadalësuar atë. Dhe ai është i rrethuar nga skifterët kinezë që besojnë se konflikti është mënyra e vetme për të ruajtur dominimin amerikan. 

Mandati i dytë i Donald Trump do të ishte një pikë kthese në një mënyrë që nuk ishte i pari i tij. Fitorja do të provonte të sakta instinktet e tij të fuqisë më shkatërruese.

Planet e tij do të hasin më pak rezistencë. Dhe duke qenë se SHBA- ja do ta votonte edhe pse e dinte më të keqen, autoriteti i saj moral do të binte.

Zgjedhjet do të vendosen nga dhjetëra mijëra votues në vetëm disa shtete. Në vitin 2024, fati i botës do të varet nga votat e tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button