Britania akuzon Kinën për sulme kibernetike ndaj deputetëve

Britania akuzon Kinën për sulme kibernetike ndaj deputetëve

Qeveria britanike ka akuzuar Kinën për sulme kibernetike kundër deputetëve që kanë qëndrim kritik ndaj Pekinit dhe Komisionit Zgjedhor, duke rrezikuar të dhënat personale të miliona votuesve.

“Unë mund të konfirmoj se aktorët e lidhur me shtetin kinez janë përgjegjës për dy sulme kibernetike ndaj institucioneve dhe deputetëve tanë demokratikë,” tha zëvendëskryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Oliver Dowden në një fjalim në Dhomën e Komunave.

Ai siguroi se “këto përpjekje për të ndërhyrë në demokracinë e Mbretërisë së Bashkuar kanë dështuar”.

Më herët, kryeministri Rishi Sunak tha se Londra do të bënte gjithçka që ishte e nevojshme për t’i mbajtur qytetarët të sigurt dhe për të mbrojtur veten nga “sfida historike” e paraqitur nga Kina.

LEXO EDHE:

Back to top button