Britania e Madhe miratoi vaksinën AstraZeneca

Britania e Madhe autorizoi të mërkurën për përdorim emergjent një vaksinë të dytë kundër COVID-19, duke u bërë vendi i parë që i jep dritën e blertë nja vaksine lehtë të përdorueshme, prodhuesit e së cilës shpresojnë të bëhet “vaksinë për gjithë botën”.

- Advertisment -

Departamenti i Shëndetësisë tha se pranoi një rekomandim nga Agjencia Rregullative e Barnave dhe Prodhimeve Shëndetësore për të autorizuar vaksinën e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe prodhuesi i ilaçeve me seli në Mbretërinë e Bashkuar, AstraZeneca.

Britania ka blerë 100 milion doza të vaksinës dhe planifikon të fillojë përdorimin e saj brenda ditësh. Qindra mijëra njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë tashmë vaksinën e prodhuesit amerikan të ilaçeve Pfizer dhe kompanisë gjermane BioNTech.

Shefi ekzekutiv i AstraZenecas, Pascal Soriot, tha se kjo është “një ditë e rëndësishme për miliona njerëz në Britaninë e Madhe, të cilët do të kenë qasje në vaksinën e re”.

LEXO EDHE:

Back to top button