Britania e Madhe ngrin 18 miliardë paund asete ruse

Britania e Madhe ngrin 18 miliardë paund asete ruse

Mbretëria e Bashkuar ka ngrirë asetet ruse me një vlerë totale prej 18 miliardë paund, duke e bërë atë kombin më të sanksionuar në Britani, sipas skynews.

Vendet perëndimore kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj oligarkëve rusë, entiteteve dhe personave më të afërt me Vladimir Putinin në vazhdën e luftës në Ukrainë.
Zyra e Zbatimit të Sanksioneve tha se Moska tani ka tejkaluar Libinë dhe Iranin si vendi më i sanksionuar në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ne kemi vendosur sanksionet më të ashpra ndonjëherë ndaj Rusisë dhe kjo po dëmton makinerinë e tyre të luftës,” tha Andrew Griffith. Mesazhi ynë është i qartë: ne nuk do të lejojmë që Putini të ketë sukses në këtë luftë brutale.

Mbretëria e Bashkuar ka sanksionuar mbi 1200 individë dhe 120 subjekte në Rusi, duke përfshirë biznesmenë dhe politikanë të profilit të lartë.

LEXO EDHE:

Back to top button