Britanikët e shkatërruar nga përmbytja, pas stuhive tre paralajmërime të reja të lëshuara nga sot

Zjarrfikësit shpëtuan familjet e bllokuara nga makinat ndërsa shiu i rrëmbyeshëm goditi Londrën dhe Jugun dje. Dhe sot Britanikët e shkatërruar nga përmbytjet janë paralajmëruar të përgatiten për tre ditë të tjera mjerimi të stuhisë – me shumë pushime verore të dëshpëruara në pritje.

- Advertisements -

AFP

Parashikuesit thonë se moti i lagësht mund të vazhdojë për tre javë, me temperatura që luftojnë për të arritur mesin në disa rajone. Një seri paralajmërimesh të reja janë lëshuar për reshjet e shiut midis ditës së sotme dhe të enjtes. Të gjitha sinjalizimet humbasin kryeqytetin – në lajmet që do të vijnë si lehtësim për londinezët që tashmë përballen me përçarje të mëdha. E sotmja përfshin një zonë midis Kentit dhe Sussex-it Lindor.

Nesër, një pjesë e vendit midis Skocisë veriore dhe mesit të Uellsit përballet me rrebesh, ndërsa të Mërkurën, Skocia dhe pjesë të Anglisë midis Carlisle dhe Worcester do të marrin një goditje të fortë.

Reshjet e së enjtes do të godasin edhe Skocinë. Fatkeqësisht, Met Office thotë se ka shumë pak për të sugjeruar që moti do të përmirësohet në javët e ardhshme.

LEXO EDHE:

Back to top button