Buskets ka vendosur që të largohet nga Barcelona

Serhio Buskets ka marrë vendimin e tij dhe ka njoftuar Barcelonën se do të largohet nga klubi kur t’i përfundojë kontrata në fund të sezonit.

34-vjeçari kishte menduar nëse do të vazhdonte edhe një vit tjetër apo do të kërkonte kohë në karrierën e tij me “Blaugranat”. Mesfushori katalanas kishte thënë disa ditë më parë se do të përdorte pushimin nga ndeshjet e La Ligas për të menduar për të ardhmen e tij. Duket se ai e ka bërë këtë dhe ka arritur në një përfundim.

Të martën, kur Barcelona u kthye në stërvitje, Busquets e bëri të ditur vendimin e tij nga brenda për zyrtarët e klubit. Një njoftim zyrtar tani është vetëm çështje kohe. Një opsion do të ishte të bënim njoftimin menjëherë dhe të merrnit në pronësi lajmin që tashmë ka dalë. Megjithatë, një opsion më tërheqës mund të jetë të presësh derisa Barcelona të fitojë titullin e ligës, gjë që mund të ndodhë të dielën e ardhshme kundër Espanjolit.

Ndeshjet e mbetura të Barcelonës në shtëpi këtë sezon janë kundër Real Sociedadit më 20 maj dhe më pas Majorkën, dy javë më vonë. Një fjalim lamtumire në këtë të fundit, ndeshja e fundit në shtëpi e sezonit dhe ndoshta dita e prezantimit të trofeut, mund të jetë një mënyrë e përshtatshme që Buskets të përkulet.

Ai ka kohë që po peshon të ardhmen e tij dhe nuk do ta ketë marrë lehtë këtë vendim. Ai ka qenë me ekipin e parë për 15 vjet dhe ka parë periudha të suksesit të madh dhe ndryshimeve të mëdha gjithashtu, në disa periudha për klubin. Shumë nga ata që e kanë shoqëruar në atë udhëtim tashmë janë larguar dhe Buskets ka ndjerë se koha e tij e largimit po i vinte.

LEXO EDHE:

Back to top button