Cameron: Sulmet në Jemen ishin të nevojshme, ato dërguan mesazh të qartë për Houthit

Cameron: Sulmet në Jemen ishin të nevojshme, ato dërguan mesazh të qartë për Houthit

Sulmet e Mbretërisë së Bashkuar dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj objektivave Houthi në Jemen ishin “të nevojshme” dhe dërguan një “mesazh të paqartë”, tha sekretari i jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron.

Duke shkruar një koment në Telegraf, Cameron i përshkroi sulmet si “proporcionale dhe të ligjshme”, raporton SkyNews, transmeton Klankosova.tv.

“Pohimi i Houthi-ve se kjo ka të bëjë me Izraelin dhe Gazën është e pakuptimtë. Ata kanë sulmuar anije nga vende të ndryshme të botës, duke u nisur drejt destinacioneve anembanë globit,” shkroi Cameron.

“Veprimi ynë i përbashkët do të ketë shkuar në njëfarë mënyre për të degraduar aftësitë e Houthi-ve të ndërtuara me mbështetjen iraniane. Ne shënjestruam vende nga të cilat e dimë se sulmet e tyre u nisën. Ne do të vlerësojmë me kujdes ndikimin e asaj që është bërë”.

“Por më e rëndësishmja, ne kemi dërguar një mesazh të qartë: ajo që po bëjnë Houthit është e gabuar dhe ne jemi të vendosur t’i japim fund. Ne do të punojmë me aleatët. Ne gjithmonë do të mbrojmë lirinë e lundrimit. Dhe, ç’është thelbësore, ne do të jemi të përgatitur të mbështesim fjalët me veprime”.

Dhjetëra vende u vunë në shënjestër në të gjithë Jemenin si hakmarrje ndaj forcave të mbështetura nga Irani për disa muaj të sulmeve ndaj anijeve të Detit të Kuq.

Ushtria amerikane tha se kishte goditur 60 objektiva në gati 30 vende, duke përdorur më shumë se 150 municione të drejtuara me saktësi.

Houthit raportuan se 73 sulmet e ShBA-së dhe Britanisë së Madhe kishin vrarë pesë ushtarë të tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button