Çfarë dimë për kripto-mbretëreshën bullgare Ruzha Ignatova – e vetmja grua në listën e të arratisurve të FBI-së

Ruza Ignatova doli në skenë me një fustan burgundy të rrjedhshëm, të dekoruar me temina të zeza. Dritat u ndezën, topat e zjarrit shpërthyen dhe kënga e Alicia Keys, Girl on Fire, u ndez nga altoparlantët, raporton CNN.

Ajo duket si një vajzë, por ajo është një flakë.” Aq e shndritshme, sa mund t’ju djegë sytë – më mirë shikoni larg”, u dëgjua nga altoparlantët ndërsa një Ignatova e ndezur falënderoi audiencën në Wembley Arena të Londrës.

Kjo ishte në qershor 2016, kur kriptomonedha ishte një fjalë kryesore dhe investitorët po luftonin për të fituar para. Ignatova e quajti veten Cryptoqueen dhe reklamoi kompaninë e saj OneCoin si një rival fitimprurës të Bitcoin në tregun në rritje të kriptomonedhave.

“Për dy vjet askush nuk do të flasë më për bitcoin”, tha Ruzha, ndërsa investitorët duartrokisnin dhe fishkëllenin.

Gjashtëmbëdhjetë muaj më vonë, Ignatova hipi në një aeroplan në Sofje, Bullgari dhe u zhduk. Askush nuk e ka parë që atëherë.

Autoritetet thonë se OneCoin ishte një skemë piramidale që mashtroi njerëzit prej më shumë se katër miliardë dollarë. Ignatova bindi investitorët në SHBA dhe në mbarë botën që të investojnë shumë para në kompaninë e saj. Prokurorët federalë e përshkruajnë OneCoin si një nga mashtrimet më të mëdha ndërkombëtare të kryera ndonjëherë.

Mes 10 të arratisurve më të kërkuar të FBI-së

Sot, Ruzha Ignatova është ndër 10 të arratisurit më të kërkuar të FBI-së, së bashku me krerët e bandave dhe vrasësit, dhe është e vetmja grua aktualisht në atë listë. Nga 529 të arratisurit që janë paraqitur në atë listë që nga viti 1950, kur FBI filloi ta publikonte, ajo është një nga vetëm 11 femrat.

“Ignatova dhe partnerët e saj mashtruan viktimat me miliarda dollarë duke pretenduar se OneCoin do të ishte një “vrasës bitcoin”. Në fakt, OneCoins ishin krejtësisht të pavlefshme. Gënjeshtrat e tyre u krijuan me një qëllim në mendje, për t’i bërë njerëzit e zakonshëm anembanë botës t’u japin atyre paratë e tyre të fituara me vështirësi,” tha Prokurori i SHBA Damian Williams, Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut.

Pasi Ignatova u zhduk në tetor 2017, fytyra e saj u shfaq në faqen e internetit të FBI-së, si dhe në lajmet nga mediat kryesore në mbarë botën. Ajo është gjithashtu një nga refugjatët më të kërkuar në Evropë.

Në fund të urdhrit të saj është një shënim: “Ignatova besohet të jetë duke udhëtuar me roje dhe/ose bashkëpunëtorë të armatosur. Ignatova mund të ketë bërë operacione plastike ose të ketë ndryshuar pamjen e saj në ndonjë mënyrë tjetër”.

FBI thotë se liston të arratisurit bazuar në shkallën e dosjeve të tyre kriminale dhe rrezikshmërisë. Ai gjithashtu favorizon refugjatët që nuk janë të njohur për të maksimizuar përfitimet e publicitetit mbarëkombëtar të programit.

CNN nuk ishte në gjendje të merrte detaje shtesë përtej dokumenteve të gjykatës nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë, i cili nuk përmendi emrin e avokatit të Ignatova. “Ky rast është një hetim në vazhdim. “Ne nuk mund të komentojmë asgjë përtej asaj që është publikuar tashmë”, tha Daniel Crifo, një zëdhënës i zyrës së FBI-së në Nju Jork.

“OneCoin u themelua me qëllimin e vetëm për të mashtruar investitorët”

Por dokumentet e gjykatës detajojnë një histori befasuese: sesi Ignatova dhe bashkëthemeluesi i OneCoin, Carl Sebastian Greenwood, dyshohet se e dinin që në fillim se sipërmarrja e tyre ambicioze ishte një skemë Ponzi.

“Kriptomonedha OneCoin u themelua me qëllimin e vetëm të mashtrimit të investitorëve”, tha agjenti special i IRS, John Tafur.

Ndërsa Greenwood dhe Ignatova po punonin në konceptin OneCoin, ata e quajtën atë si një “budcoin” në email, shkruan autoritetet federale në dokumentet e gjykatës. Dokumentet tregojnë se Greenwood i përshkroi investitorët e tij si “idiotë” dhe “të çmendur” në një email drejtuar vëllait të Ruzhës, Konstantin Ignatov, i cili gjithashtu mori pjesë në mashtrim dhe mori nën kontroll OneCoin pasi motra e tij u zhduk.

“Ndoshta nuk është plotësisht e pastër ose diçka për të cilën mund të krenohemi (përveç vetëm me ju kur fitojmë para),” i shkroi Ignatova Greenwood në 2014.

Ajo sugjeroi gjithashtu një strategji daljeje nëse kompania dështon, duke shkruar në një email të vitit 2014 për Greenwood se ata duhet të “marrin paratë dhe të vrapojnë” dhe të fajësojnë për të gjithë dikë tjetër.

Kush është Ruza Ignatova?

Ruzha Ignatova (42) është shtetase gjermane, por ka lindur në Bullgari, ku babai i saj ishte inxhinier dhe nëna mësuese. Në librin e tij The Missing Crypto Queen, autori Jamie Bartlett detajon ngritjen e saj nga fillimet modeste në yll sipërmarrës.

Kur ishte vajzë, familja e saj u shpërngul në Gjermani, ku Ignatova shkëlqeu si studente dhe e kalonte kohën e lirë duke studiuar dhe luajtur shah, shkruante Bartlett. Shokët e klasës e përshkruan atë si të zgjuar, ambicioze dhe të rezervuar.

Ignatova mori një bursë në Universitetin e Konstanzit, Gjermani, ku takoi dhe u martua me një studente tjetër juridike. Ajo pretendoi se nuk donte fëmijë, shkroi Bartlett, sepse ata do ta pengonin atë të bënte një pasuri.

“Ajo ishte e dëshpëruar për të qenë e pasur”

Ajo gjithashtu u tha njerëzve se donte të bëhej milionere deri në moshën 30-vjeçare.

“E dëshpëruar për të qenë e pasur, ajo i kaloi orët e para të mëngjesit duke lexuar libra se si të fitonte para”, shkroi Bartlett.

Pas studimeve të së drejtës evropiane në Universitetin e Oksfordit, Ignatova gjeti një punë në Sofje si konsulente për McKinsey&Company, një firmë ndërkombëtare konsulente për menaxhimin.

Konsumatorët i besuan asaj dhe lidheshin me ngritjen e saj nga fillimet modeste dhe dëshirën e zjarrtë për të qenë e pasur, shkroi Bartlett. Njohja e saj e rrjedhshme në gjuhët e huaja, duke përfshirë rusishten, gjermanishten, anglishten dhe bullgarishten, e ndihmoi gjithashtu.

Pamja ishte e rëndësishme për Ignatova, e cila shpesh vinte në ngjarje me fustane mbrëmjeje dhe me buzëkuq të kuq të ndezur dhe vathë diamanti.

“Gjithçka rrezatonte sukses dhe magjepsje. “Ajo ishte e fiksuar pas stilit dhe imazhit”, ka shkruar Bartlett.

Kriptovalutat si Bitcoin janë asete dixhitale të menaxhuara nga një rrjet global dhe i decentralizuar kompjuterësh dhe jo nga një bankë apo qeveri. Bitcoin, për shembull, është krijuar nga kriptominues profesionistë duke përdorur serverë në qendrat e të dhënave.

Është një industri kryesisht e parregulluar dhe shumë e paqëndrueshme, dhe ekspertët janë të ndarë në qëndrueshmërinë e kriptomonedhave. Përkrahësit e kriptomonedhave parashikojnë një të ardhme ku ekonomitë bazohen në monedha dixhitale që vlerësohen nga një komunitet përdoruesish, jo nga një bankë qendrore. Kritikët i hedhin poshtë si një mashtrim ose, të paktën, një investim shumë i rrezikshëm.

“Ai e përcaktoi planin e tij në mënyrë perfekte”

Në vitin 2014, Ignatova dhe Greenwood filluan të ofrojnë OneCoin për investitorët në Evropë, Nju Jork dhe në mbarë botën. Ata organizuan uebinarë dhe konferenca në internet ku ftuan investitorët e mundshëm të depozitonin fonde në një llogari që do të mundësonte blerjen e paketave OneCoin, thuhet në aktakuzë.

OneCoin operoi si një rrjet marketingu me shumë nivele në të cilin investitorët merrnin komisione për rekrutimin e të tjerëve për të blerë pako kriptomonedhash, thanë prokurorët amerikanë. Paketat mbanin nivele të ndryshme të ardhurash, nga “fillestar” tek “manjati tregtar”.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Ignatova dhe partnerët e saj u premtuan blerësve pesë ose edhe dhjetëfish kthim nga investimi.

Pasoi një furi pazaresh. Vetëm ndërmjet tremujorit të katërt të 2014-ës dhe tremujorit të katërt të 2016-ës, investitorët i dhanë OneCoin më shumë se katër miliardë dollarë, thanë prokurorët federalë. Rreth 50 milionë dollarë erdhën nga investitorët amerikanë, tregojnë dokumentet e gjykatës.

“Ajo e përcaktoi planin e saj në mënyrë perfekte, duke përfituar nga spekulimet e larta në ditët e para të kriptomonedhës,” tha Williams, prokurori më i lartë federal në Manhattan.

OneCoin nuk është “minuar” si kriptovalutat e tjera. Në vend të një morie serverësh të fuqishëm, OneCoin u krijua përmes softuerit.

Prokurorët amerikanë thanë se Ignatova shkroi në një email drejtuar Greenwood në gusht 2014: “Ne në fakt nuk jemi të miat, ne u themi njerëzve mut”.

Vlera e OneCoin nuk bazohet në ofertën dhe kërkesën e tregut si kriptovalutat e tjera, thonë paditësit, por thjesht është manipuluar privatisht nga vetë OneCoin.

Në vitin 2016 filluan problemet

Fasada filloi të shkërmoqet në vitin 2016, kur investitorët patën vështirësi të shisnin OneCoins për të rikuperuar investimet e tyre origjinale, sipas dokumenteve të gjykatës. Fjala filloi të përhapet në internet se marrëveshja ishte një mashtrim. Mediat filluan të bëjnë pyetje. U përfshinë hetues ndërkombëtarë dhe federalë amerikanë.

Nuk është e qartë se çfarë ndodhi me martesën e Ignatovës. Por FBI-ja tha se mësoi se OneCoin ishte nën hetim pasi sulmoi një apartament që i përkiste të dashurit të saj amerikan dhe mësoi se ai po bashkëpunonte me një hetim federal mbi praktikat e kompanisë së saj.

Në tetor 2017, Departamenti Amerikan i Drejtësisë e akuzoi Ignatova për mashtrim në internet, komplot për të kryer mashtrime me letrat me vlerë dhe komplot për të kryer pastrim parash, secila prej të cilave mbart një dënim maksimal prej 20 vjet burg. Ajo u akuzua gjithashtu për mashtrim me letrat me vlerë, që dënohet maksimalisht prej pesë vjetësh. Një gjykatës federal në Nju Jork lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e saj.

Në vitin 2017, ajo humbi gjurmët

Më pak se dy javë më vonë, më 25 tetor 2017, ajo hipi në një fluturim komercial nga Sofja në Athinë, thuhet në dokumentet e gjykatës. Më pas ajo u zhduk, duke lënë partnerët e saj të biznesit të mbajnë përgjegjësinë për kompaninë e dështuar.

FBI tha se beson se ajo udhëtoi me një pasaportë gjermane nga Athina, ndoshta në Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermani, Rusi, Evropën Lindore apo edhe përsëri në Bullgari. Byroja e Hetimit po ofron 100,000 dollarë shpërblim për informacionin që çon në arrestimin e saj.

“Ajo u largua me një shumë të madhe parash. “Paratë mund t’ju blejnë shumë miq, dhe mendoj se ai po përfiton nga kjo,” u tha gazetarëve Michael Driscoll, ndihmësdrejtor i FBI-së në Nju Jork.

Partnerët e saj u arrestuan

Partnerët e saj nuk ishin aq me fat. Greenwood u arrestua në korrik 2018 në shtëpinë e tij në Koh Samui, Tajlandë dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara. Në dhjetor, ai u deklarua fajtor për mashtrim në internet, komplot për të kryer mashtrim dhe komplot për pastrim parash. Ai është në paraburgim dhe përballet me 20 vjet burg për secilën nga tre akuzat.

Vëllai i Ignatovës, Konstantin Ignatov, u arrestua në mars 2019 në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Anxhelosit. Ai po udhëtonte për në Shtetet e Bashkuara me punë dhe gati të hipte në një fluturim kthimi për në Bullgari kur pesë agjentë e përgjuan, e prangosën dhe e çuan në një dhomë marrje në pyetje, ku e mbushën me pyetje për motrën e tij të zhdukur, shkroi Bartlett.

Ignatov u deklarua fajtor dhe do të dënohet në shkurt. OneCoin është mbyllur dhe uebfaqja e tij nuk është më aktive.

Por themeluesja e saj, gruaja me fustane të gjata zyrtare dhe bizhuteri vezulluese, iku nga autoritetet. Më shumë se pesë vjet pasi mbretëresha e kriptove doli nga një aeroplan në Greqi, vendndodhja e saj mbetet një mister.

LEXO EDHE:

Back to top button