Çfarë duhet të hani kur keni grip

Çfarë duhet të hani kur keni grip

E vërteta është se kur keni grip, dieta është pikërisht ajo që trupi juaj ka nevojë për të qëndruar mjaftueshëm i fortë për të luftuar mikrobin që ju ka pushtuar. Prandaj më poshtë do të shohim se çfarë duhet të hani në rast gripi. Së pari lëngjet

Trupi juaj ka nevojë për më shumë hidratim kur keni grip ose ndonjë sëmundje që shkakton ethe. Qëndroni të hidratuar me ujë ose pije të pasura me elektrolite. Ju gjithashtu mund të pini lëngje mishi dhe çajra bimorë.

Vetëm sigurohuni që të qëndroni larg pijeve me kafeinë si kafeja dhe çdo pije me përmbajtje të lartë sheqeri, të cilat në fakt mund t’ju dehidratojnë më tej.

Ushqimet më të mira për të luftuar gripin

Kur jeni të sëmurë, trupi juaj ka nevojë për ushqime ushqyese më shumë se kurrë. Sistemi juaj imunitar është mbrojtja e trupit tuaj kundër pushtuesve si gripi, kështu që ia vlen ta ushqeni atë mirë.

Disa nga ushqimet më të mira për të luftuar gripin.

Supë pule

Mishi i pulës është i pasur me proteina dhe hekur, gjë që do të lejojë trupin tuaj të luftojë më mirë gripin. Gjithashtu një studim zbuloi se përbërësit në supën e pulës përmirësojnë përgjigjen e sistemit tuaj imunitar ndaj sëmundjeve.

Frutat dhe perimet me vitaminë C

Vitamina C është shumë e lidhur me një sistem imunitar të forcuar dhe mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të ftohjes dhe gripit.

  • Ushqimet me përmbajtje të lartë të vitaminës C përfshijnë:
  • Agrumet, të tilla si portokall dhe grejpfrut
  • Brokoli.
  • Lakra.
  • Kivi.
  • Specat
  • Patate
  • Luleshtrydhet
  • Domate
  • Perime me gjethe

Mund të mos mendoni për sallatën si zgjedhjen tuaj të parë, por perimet si spinaqi dhe lakra jeshile janë të pasura me vitaminë C dhe hekur që mund të luftojnë inflamacionin dhe t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë më shpejt.

Lëng frutash ose perimesh

Frutat dhe perimet e plota janë gjithmonë më të mirat, por ndonjëherë kur je i sëmurë, thjesht nuk mund të përballosh shumë ushqime. Por një gllënjkë me lëng natyral frutash ose perimesh do t’ju ndihmojë të merrni lëndët ushqyese që ju nevojiten.

Çaj bimor

Çaji i nxehtë mund të qetësojë dhimbjen e fytit, ndërsa avulli ndihmon në pastrimin e hundës së mbytur. Shtoni pak mjaltë, pasi është zbuluar se redukton kollitjen e natës dhe përmirëson gjumin.

Hudhra

Studimet tregojnë se ngrënia e hudhrës mund të rrisë imunitetin tuaj. Ju do të përfitoni më shumë nga hudhra e papërpunuar sesa hudhra e gatuar ose suplementet. Mund ta vendosni edhe në çaj të nxehtë, thjesht shtoni pak mjaltë për të maskuar aromën e fortë dhe për të krijuar një shije më të favorshme.

Së fundi, është e rëndësishme të forconi sistemin tuaj imunitar gjatë gjithë vitit. Mund të jeni të fokusuar në rikuperimin nga gripi tani. Por kur ndiheni më mirë, merrni parasysh përfshirjen e ushqimeve që forcojnë imunitetin në dietën tuaj gjatë gjithë vitit, jo vetëm kur jeni të sëmurë.

Një dietë e ekuilibruar jo vetëm që mund t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt, por edhe mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve.

LEXO EDHE:

Back to top button