Çfarë ndodh me trupin nëse ndaloni së ngrëni sheqer

Ndërsa është pothuajse e pamundur të eliminoni të gjithë sheqerin nga dieta juaj, kur zvogëloni marrjen tuaj, mund të vëreni simptoma të tilla si lodhje, ndryshime humori dhe dhimbje koke.

Ngrënia e tepërt e sheqerit është e lidhur me shumë nga shkaqet kryesore të vdekjes, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, disa lloje kanceri dhe diabetin e tipit 2, ndër të tjera. Sidoqoftë, fraza kryesore këtu është “shumë”. Sheqeri mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar – në fund të fundit, burimi kryesor i karburantit të trurit tonë është glukoza. Problemet shëndetësore ndodhin vetëm kur hani më shumë sheqer sesa keni nevojë.

Edhe pse do të ishte tepër e vështirë të eliminoni të gjithë sheqerin nga dieta juaj, sepse të gjitha ushqimet me karbohidrate ndahen në sheqer në trup që përdoret për energji, është e zgjuar të fokusoheni në reduktimin e marrjes së sheqernave të shtuara. Sheqernat e shtuar janë ato që nuk gjenden natyrshëm në ushqime të plota, si frutat dhe perimet.

Disa nga simptomat fillestare të tërheqjes së sheqerit përfshijnë: dhimbje koke, ndryshime të humorit, lodhje, marramendje dhe përqendrim të dobët.

Marrja kronike e lartë e sheqerit bën që trupi juaj të lëshojë shumë insulinë, e cila mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës – një gjendje ku qelizat nuk i përgjigjen mirë insulinës dhe, siç sugjeron emri, bëhen rezistente ndaj saj. Duke eliminuar sheqerin, nivelet e insulinës bëhen më të qëndrueshme, duke reduktuar rrezikun e zhvillimit të rezistencës ndaj insulinës dhe duke ndihmuar shëndetin e përgjithshëm metabolik.

Kur eliminoni së pari sheqerin nga dieta juaj, ka të ngjarë të ndiheni të irrituar dhe të nervozuar. Ndërsa niveli fillestar i “sheqerit të lartë” mund të çojë në një përmirësim të përkohshëm të humorit, rënia e mëvonshme e sheqerit në gjak mund të çojë në një rënie të humorit, duke rritur potencialisht ndjenjat e ankthit.

Së bashku me kolesterolin, trupi juaj prodhon një substancë të quajtur trigliceride, e cila është si një yndyrë “e butë” në gjak që mund të çojë në bllokime dhe një sërë problemesh të tjera të lidhura. Trigliceridet janë një formë ruajtëse e sheqerit të tepërt, kështu që zvogëlimi i sheqerit mund të ulë nivelet e triglicerideve dhe të ndihmojë në mbajtjen e gjendjes së mirë.

Heqja e sheqerit nga dieta juaj ul natyrshëm marrjen totale të kalorive dhe ngrënia e më pak kalorive potencialisht mund të çojë në humbje peshe. Reduktimi i marrjes së sheqerit mund të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e inflamacionit kronik, duke reduktuar potencialisht rrezikun e këtyre gjendjeve kronike.

Kur ndaloni së pari ushqimet me sheqer, është e zakonshme të ndiheni të lodhur ose letargjik, pasi trupi fillimisht mund të luftojë për të gjeneruar energji pa një dozë ditore sheqeri. Përveç kësaj, marrja e lartë e sheqerit shpesh çon në një rritje të shpejtë të energjisë e ndjekur nga një rënie e madhe.

LEXO EDHE:

Back to top button