Çfarë ndodh në trupin tuaj kur nuk kryeni marrëdhënie intime për 2 javë


Ndodh me të gjithë ne që për një periudhë kohë të mos kemi kryer marrëdhënie intime. Dikush është beqar dhe dikush tjetër pavarësisht se është në një lidhje, mund të ketë qenë i rraskapitur nga jeta e përditshme.

Pavarësisht çdo arsyeje, ju mund t’i thoni vetes se nuk keni nevojë apo nuk është e rëndësishme të kryeni marrëdhënie intime, por trupi juaj thotë të kundërtën.

Hulumtimi shkencor vërteton se trupi juaj pëson ndryshime të rëndësishme kur nuk keni marrëdhënie seksuale për dy javë. Kush do ta mendonte! Seksi është i mirë për ju.

1. Niveli juaj i stresit rritet

Seksi është një lehtësues i stresit. Sipas një studimi skocez, njerëzit që bëjnë seks rregullisht kanë tendencë të të kalojnë një ditë të lehtë dhe pa stres.Trupi juaj lëshon endorfina gjatë seksit që janë forcues natyral të humorit dhe lehtësues të stresit. Kjo shpjegon pse ndjehesh i qetë pas aktit.

2. Ekziston rreziku i lartë që të merrni prekeni nga gripi ose probleme me stomakun

Seksi rrit imunitetin. Endorfinat e lëshuara gjatë seksit janë zbuluar se stimulojnë qelizat e sistemit imunitar që luftojnë sëmundjen. Studiuesit kanë gjetur nivele më të larta të Imunoglobulinës A tek individët që bëjnë seks të rregullt. Imunoglobulina A është një lloj antitrupi që ndihmon për të na mbrojtur nga infeksionet. Normalisht gjendet në nivele të larta në mukozën e traktit tretës dhe të frymëmarrjes.

3. Infeksionet urinare nuk do të ndodhin aq shpesh

“PO! Moskryerja e marrëdhënieve intime ka një benefit! Sipas Neë York Times, 80% e infeksioneve urinare ndodhin brenda 24 orëve nga marrëdhënia seksuale.

4. Marrëdhënia juaj nuk do të funksionojë gjithashtu

Nëse jeni beqar, kjo nuk vlen për ju. Por nëse jeni në një lidhje dhe nuk keni marrëdhënie seksuale për më shumë se dy javë, veçanërisht nëse jeni në të njëjtën shtrat atëhere ka diçka që nuk shkon me marrëdhënien tuaj. Sigurisht që ndodh të jeni shumë të lodhur apo përtoni të shkoni të pastroheni, por është padyshim që çdo çift duhet të marrë kohë për të. Thuhet se intimiteti ndërton lidhjen më të fortë me partnerin tuaj.

5. Si grua, do të ndjeheni më të dëshpëruar

Sipas një studimi të bërë nga Arkivi i Sjelljes Seksuale, gratë bien në gjendje depresioni kur nuk kanë marrëdhënie seksuale për një periudhë të gjatë kohore. Studimet kanë zbuluar se sperma në të vërtetë përmban hormonet që ndryshojnë gjendjen shpirtërore që mund të ndihmojnë në uljen e depresionit, estrogjenit, testosteronit dhe disa komponimeve të tjera.

6. Ju fitoni peshë

Një orë seksi djeg 360 kalori. Të puthurit për një orë djeg 68 kalori, seksi oral 100 kalori dhe akti aktual nga 150-360 kalori në orë. Nëse konsideroheni si çifti mesatar që kryen 4 herë seks në javë, jo vetëm që nuk i thoni jo seksit dhe kënaqësise, por edhe digjni 1200 kalori në javë.

7. Dhimbjet e kokës do të jenë shumë më të vështira për tu duruar

Bërja e seksit rrit prodhimin e oksitocinës, “hormonit të dashurisë”. Oksitocina është një hormon i lëshuar nga pjesa e pasme e gjëndrrës së hipofizës (një gjëndër e vogël që gjendet në bazën e trurit) që shkakton rritje të tkurrjes në mitër. Kjo rritje çon në çlirimin e endorfinave, i cili njihet si një hormon natyral që shkakton dhimbje. Sipas The Science of Orgasm nga Beverly Ëhipple, kur gratë kanë një orgazëm, toleranca e dhimbjes dhe intensiteti i zbulimit të dhimbjes rritet ndjeshëm, deri në 74.6 përqind dhe 106.7 përqind.

LEXO EDHE:

Back to top button