Çfarë vitaminash dhe mineralesh i nevojiten një gruaje pas të 40-tave?

Trupi merr proteinat, karbohidratet, yndyrnat, mineralet dhe vitaminat e nevojshme nga ushqimi që hamë për të përmirësuar ndarjen e qelizave, për të përcjellë sinjalet nervore, për të përmirësuar densitetin e kockave, etj.

Pa sasi të mjaftueshme të këtyre elementeve, trupi humbet aftësinë e tij për të funksionuar siç duhet. Sot, mangësitë e vitaminave dhe mineraleve janë një problem i zakonshëm për shkak të zgjedhjeve të dobëta të ushqimit, dietave strikte dhe kushteve të shumta shëndetësore.

Me kalimin e moshës, përthithja dhe sinteza e elementëve gjurmë dëmtohet, gjë që rrit rrezikun e problemeve serioze shëndetësore. Në fakt, trupi ynë nuk mund të prodhojë shumicën e mikronutrientëve, ndaj duhet të plotësojmë nevojat tona ditore për to duke ngrënë ushqime të shëndetshme ose duke marrë suplemente të veçanta.

Ekspertët thonë se nevoja e grave për lëndë ushqyese ndryshon shumë me moshën. Luhatjet hormonale luajnë një rol të madh në këto procese. Këto ndryshime zakonisht bëhen të dukshme pas moshës 40 vjeçare, kur trupi ynë fillon të përgatitet për menopauzë.

Lajmi i mirë është se është plotësisht e mundur të parandaloni mangësitë e këtyre substancave dhe të qëndroni të shëndetshëm duke zgjedhur ushqimet e duhura për të furnizuar këto vitamina dhe minerale të nevojshme:

1. Kalcium

99 për qind e të gjithë kalciumit në trupin tonë përbën kockat, duke siguruar densitetin dhe forcën e tyre. Kur nivelet e estrogjenit të hormonit riprodhues bien në moshën e mesme, përthithja e kalciumit zvogëlohet. Një problem tjetër është se gratë shpesh nuk marrin mjaftueshëm ushqime të pasura me kalcium, si produktet e qumështit, zarzavatet me gjethe dhe sardelet.

2. Vitamina D

Kjo vitaminë është e nevojshme sepse ndihmon trupin tuaj të marrë kalciumin nga ushqimi dhe ta përdorë atë. Ai është gjithashtu i përfshirë në proceset mbrojtëse imune. Ky element është në fakt e vetmja vitaminë që trupi mund ta gjenerojë vetëm kur jeni të ekspozuar ndaj dritës së diellit. Mund ta merrni edhe nëse hani salmon, troftë dhe peshq të tjerë të yndyrshëm. Vaji i mëlçisë së merlucit është i vetmi burim i përsosur i vitaminës D.

3. Magnezi

Mungesa e këtij elektroliti është një problem i zakonshëm tek gratë e moshuara. Mund të jetë përgjegjës për kapsllëkun, ngërçet e muskujve, dhimbje koke dhe mosfunksionim të traktit tretës. Sigurohuni që dieta juaj të përfshijë mjaft ushqime të pasura me magnez, si fasulet, arrat dhe zarzavatet me gjethe.

4. Vitamina E

Kjo është një vitaminë e tretshme në yndyrë që mbron qelizat tuaja nga dëmtimi oksidativ dhe ngadalëson procesin e plakjes. Për ta marrë atë përmes ushqimit, shtoni lajthi, fara luledielli, kikirikë dhe vaj misri në vaktet tuaja.

5. Hekuri

Gratë shpesh humbasin hekurin përmes gjakderdhjes së rëndë menstruale, e cila mund të ndodhë për një sërë arsyesh. Një problem tjetër është se me kalimin e moshës, stomaku ynë ka tendencë të prodhojë më pak acid, gjë që redukton përthithjen e hekurit. Burimi më i mirë i këtij elementi janë produktet shtazore si mishi i kuq, vezët, shpendët. Por hekurin mund ta gjeni edhe tek perimet dhe fasulet me gjethe jeshile.

6. Vitamina B12

A e dini se vitamina B12 është një element i domosdoshëm për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut? Pa të, trupi juaj mund të fillojë të prodhojë qeliza anormale, të brishta të gjakut ose të ndalojë së prodhuari ato. Për të shmangur këtë problem, hani mjaftueshëm djathë, peshk, mish dhe vezë.

7. Vitamina K

Është thelbësore të shtoni lulelakrën, viçin, brokolin dhe sojën në dietën tuaj për të përmbushur kërkesat tuaja ditore për vitaminë K. Ky element thelbësor siguron koagulimin normal të gjakut, ruan shëndetin e zemrës dhe përmirëson densitetin e kockave.

LEXO EDHE:

Back to top button