Christopher Hill: Politika e SHBA-së ndaj Kosovës dhe Serbisë është e saktë pavarësisht nëse është e suksesshme apo jo

Christopher Hill: Politika e SHBA-së ndaj Kosovës dhe Serbisë është e saktë pavarësisht nëse është e suksesshme apo jo

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, në një intervistë për Zërin e Amerikës deklaroi se Shtetet e Bashkuara dëshirojnë që dialogu i Brukselit të vazhdojë shumë më shpejt dhe të shihet një marrëveshje e bazuar në themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe. Ai foli edhe për sanksionet ndaj Aleksandër Vulin dhe komentoi deklaratën e fundit të ministrit Millosh Vuçeviq drejtuar Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut.

Hill shtoi se Shtetet e Bashkuara e njohin Kosovën dhe do të dëshironin që ajo të anëtarësohej në organizatat ndërkombëtare, sepse është më e mira për Prishtinën, por edhe për stabilitetin e rajonit. Hill për Zërin e Amerikës komentoi lajmin e raportuar nga mediat ruse dhe serbe se Vuçiq hoqi sanksionet kundër Rusisë nga deklarata përfundimtare në takimin në Athinë.

“Pozicioni ynë është shumë i qartë: të gjithë duhet t’i bashkohen sanksioneve kundër Rusisë, veçanërisht vendet që aspirojnë të anëtarësohen në BE”, tha Hill. Ai shtoi se shumë vende të vogla vendosën sanksione edhe pse i dëmtuan, por megjithatë e bënë sepse ishte në interesin e tyre më të lartë dhe në interes të një grupi më të madh siç është Bashkimi Evropian.

“Ne dëshirojmë që Serbia të bëjë të njëjtën gjë dhe të jetë pjesë e rrugës së saj drejt sistemit euroatlantik”, theksoi Hill.

Në vazhdim të bisedës me Zërin e Amerikës, Hill tha se Shtetet e Bashkuara kanë problem me kreun e BIA-s, Aleksandër Vulin dhe se qëndrimi i tyre është se ai duhet të sanksionohet.

“Unë shoh që këtë qëndrim nuk e ndajnë autoritetet në Serbi, por qëndrimi ynë është shumë i qartë… Zhgënjimi do të thotë që pritshmëritë tuaja nuk janë realizuar. Unë do të thosha se jam realist dhe e bëj punën time, dhe puna ime është të promovoj lidhjet e ngushta mes Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë, në mënyrë që të dyja vendet të jenë në të njëjtën faqe”, theksoi Hill.

Atij iu kërkua gjithashtu të komentojë një letër nga disa dhjetëra deputetë nga SHBA dhe vendet evropiane, në të cilën ata i bëjnë thirrje Perëndimit që të ndryshojë politikën e tij ndaj Serbisë, duke argumentuar se politika aktuale nuk po funksionon dhe se qasja perëndimore ndaj Vuçiqit është “të buta” në kontekstin e Kosovës, si dhe nëse politika i konsideron SHBA-të të suksesshme në raportet mes Kosovës dhe Serbisë.

“Së pari, ju nuk bëni politikë për shkak të suksesit, por sepse është e drejtë.” Kur ne formulojmë politikën, ne peshojmë interesat tona dhe idenë nëse është gjëja e duhur për qeverinë tonë. Sigurisht që ne do të donim që dialogu i Brukselit të zhvillohet shumë më shpejt, ne mbështesim zotin (Miroslaw) Lajçak sepse mendojmë se kjo është qasja e duhur. Dhe ne dëshirojmë të shohim një marrëveshje të bazuar në themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe, në mënyrë që serbët në veri të Kosovës të dinë se cilat janë rregullat e lojës dhe si do të jetë jeta e tyre, kjo është shumë e rëndësishme për ne. . Ne e njohim Kosovën dhe do të donim që ajo t’i bashkohej organizatave ndërkombëtare sepse besojmë se kjo është më e mira për Kosovën, por edhe për stabilitetin e rajonit. Kjo është politika jonë dhe mendoj se është e saktë nëse është e suksesshme apo jo.
“Loja nuk ka mbaruar,” tha Hill.

Ai iu referua edhe deklaratës së ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq, se Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi mund të “godinin kokën” me njohjen e Kosovës, të cilën disa në Mal të Zi e interpretuan si kërcënim, ai nuk e sheh atë si një kërcënim. përpjekje për të destabilizuar rajonin.

“Sigurisht që nuk mendoj se zoti Vuçevic donte të kuptohej kështu. Unë sigurisht që do të doja të shihja marrëdhënie më të mira midis vendeve të Ballkanit dhe mendoj se Ballkani i Hapur është një hap i mirë në këtë drejtim, si dhe Procesi i Berlinit… Do të doja të shihja më shumë mbështetje nga vendet e tjera të rajonit. por edhe nga Perëndimi, ku të gjithë e kuptojnë se këto vende duhet të bashkëpunojnë dhe kështu do të jenë partnerë apo anëtarë më të mirë të BE-së”, tha Hill.

LEXO EDHE:

Back to top button