Cikloni në Madagaskar vret 18 persona

Cikloni në Madagaskar vret 18 persona

Një ciklon tropikal që përfshiu Madagaskarin ka lënë të vdekur 18 persona dhe katër të tjerë mbeten të zhdukur, thanë autoritetet të premten.

Stuhia ka shkaktuar gjithashtu përmbytje të rënda që përmbytën pjesërisht fshatra të tëra, zhvendosën ose preku rreth 47 mijë njerëz dhe shkaktoi rrëshqitje dheu që lëndoi tre persona, tha Zyra Kombëtare për Menaxhimin e Fatkeqësive, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Cikloni Gamane goditi veriun e Madagaskarit të mërkurën dhe tani është dobësuar ndjeshëm, duke lënë pas tij gjurmë shkatërrimi.

 

LEXO EDHE:

Back to top button