Cilat ushqime kanë “sheqerna të fshehura”?

Sheqeri i lartë në gjak mund të çojë në një mori efektesh anësore jo të shëndetshme, të tilla si dobësi, konfuzion, lodhje, dhimbje barku dhe shikim të paqartë.

Me kalimin e kohës, niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të çojë në diabet.

E thënë thjesht, sheqeri i lartë në gjak do të thotë që keni shumë sheqer në gjak. Kjo ndodh ose sepse trupi juaj ka shumë pak insulinë ose trupi juaj nuk po e përpunon siç duhet insulinën. Edhe pse ndonjëherë mund të duket jashtë kontrollit, ka mënyra për të kontrolluar nivelet e glukozës në gjak. Në fakt, shmangia e disa prej ushqimeve më të këqija të sheqerit në gjak është një fillim i shkëlqyeshëm.

Çfarë e bën ushqimin të mirë apo të keq për nivelet e glukozës në gjak? Ushqimet e përshtatshme për personat me sheqer të lartë në gjak janë të pasura me lëndë ushqyese, fibra, karbohidrate të shëndetshme të papërpunuara, peshk dhe yndyrna të shëndetshme si ato të pangopura ose të pangopura. Sa i përket ushqimeve që duhen shmangur, ato janë ushqime me sheqerna të shtuar dhe karbohidrate të rafinuara, me shumë pak proteina ose fibra.

Edhe pse mendojmë se e dimë vlerën ushqyese të ushqimeve që hamë, disa prej tyre përmbajnë sheqerna dhe nuk jemi të vetëdijshëm për këtë sepse tregtohen si “ushqime të shëndetshme”.

Kjo nuk do të thotë se këto ushqime nuk janë të shëndetshme, por thjesht përmbajnë sheqer dhe nëse duam të reduktojmë apo përjashtojmë sheqerin nga dieta jonë, duhet të kemi kujdes.

Nutricionistja Sarah Ann McLean thotë se njerëzit nuk kanë asnjë justifikim biologjik për të konsumuar kaq shumë sheqer. Një person mesatar duhet të konsumojë jo më shumë se ekuivalentin e shtatë lugë çaji sheqer në ditë, dhe shumica prej nesh konsumojnë dyfishin e kësaj sasie.

Këto ushqime përmbajnë sheqer, edhe pse nuk duket si ai:

Salcat e sallatave

Nëse mendoni se duke ngrënë sallata hani shëndetshëm, mendoni dy herë se me çfarë i shijoni ato. Salcat e gatshme për sallatë përmbajnë sheqerna, si dhe shumë konservues, ndaj vishni sallatat tuaja me salcë shtëpie të bëra me vaj ulliri, lëng limoni dhe erëza.

Kos

Disa prodhues shtojnë sheqerna industriale në këtë produkt qumështi, i cili përndryshe është shumë i shëndetshëm dhe ndihmon sistemin tretës të funksionojë siç duhet. Edhe kosi me pak yndyrë mund të përmbajë 17 deri në 33 gram sheqer në 1 litër, që është e barabartë me një filxhan akullore me çokollatë.

Gjalp kikiriku

Përsëri, kjo ndryshon nga prodhuesi në prodhues, por lexoni me kujdes përbërësit, pasi shumë marka të gjalpit të kikirikut kanë sheqer të shtuar.

Thekon tërshërë

Bollguri është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, por kur zgjidhni një markë me shije, ato shpesh kanë 10 deri në 15 gram sheqer për paketë, dhe shpesh ngjyra dhe shije artificiale.

Ketchup

Një lugë gjelle me ketchup të prodhuar në mënyrë industriale përmban rreth 4 gramë sheqerna.

LEXO EDHE:

Back to top button