Cilat ushqime mund të ulin kolesterolin e keq?

Cilat ushqime mund të ulin kolesterolin e keq?

Kolesteroli mund të jetë një problem kompleks. Nga njëra anë, trupi ka nevojë për shumë funksione të ndryshme, dhe nga ana tjetër, kolesteroli i tepërt mund të rrisë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

Çfarë e shkakton kolesterolin e lartë dhe çfarë mund të bëhet për ta menaxhuar atë në mënyrë më efektive?

“Ne po zbulojmë gjithnjë e më shumë se çfarë ndikon në nivelet e kolesterolit të një personi, nga gjenetika te dieta te zakonet e jetesës. “Po bëhet gjithnjë e më e qartë se gjenetika luan një rol të madh në mënyrën se si trupi përpunon kolesterolin”, thotë dietologia Trista Best për Eat This.

Megjithatë, ka disa zakone të të ngrënit që mund të çojnë në kolesterol të lartë ose ta përkeqësojnë atë, si dhe ato që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe kontrollin e niveleve të tij. Disa perime mund t’ju ndihmojnë të ulni kolesterolin, të cilin e zbulojmë më poshtë.

Spinaqi

Spinaqi është i mbushur me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese për të cilat trupi juaj ka nevojë, veçanërisht kur bëhet fjalë për menaxhimin e shëndetit të zemrës.

Fibrat mund të zvogëlojnë kolesterolin e keq që qarkullon në trup. Fibrat do të tërheqin kolesterolin dhe do ta largojnë atë natyrshëm nga trupi, duke e reduktuar kështu. Përveç spinaqit, mund të konsumoni edhe karrota dhe chard zvicerane për të ulur kolesterolin, thekson Best.

Asparagus

Edhe pse janë një nga ushqimet më pak hidratuese dhe duhen shmangur në mot të nxehtë, asparagu ka shumë lëndë ushqyese të dobishme.

Asparagu përmban vitamina, minerale, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera që mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës. I pasur me folate, asparagu gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të homocisteinës në trup, gjë që mund të përmirësojë qarkullimin dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thotë dietologia Janet Coleman.

Brokoli

Brokoli është i gjithanshëm, i shijshëm dhe plot me lëndë ushqyese të shëndetshme për zemrën që ndihmojnë në kontrollin e kolesterolit.

Brokoli është një tjetër perime e shkëlqyer për uljen e kolesterolit, sepse është i pasur me fibra dhe vitaminë C. Brokoli gjithashtu përmban beta-karoten, i cili ndihmon në parandalimin e oksidimit të kolesterolit LDL në gjak, vëren Coleman.

Brokoli

Brokoli është i mbushur me antioksidantë dhe veti anti-inflamatore që ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës. Ata janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila ndihmon në ruajtjen e enëve të gjakut të shëndetshme dhe kështu ul presionin e gjakut, thotë Coleman.

Angjinarja

Angjinaret janë të rrallë në menunë tonë, por ato janë plot me vitamina dhe minerale që mund të ndihmojnë në kontrollin e kolesterolit, ndaj ia vlen t’i hamë më shpesh.

Angjinaret janë të pasura me fibra, magnez dhe antioksidantë si vitamina C dhe beta-karoten. Ato përmbajnë gjithashtu vitaminë K, e cila ndihmon në parandalimin e formimit të mpiksjes së gjakut në arterie. Angjinarja mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e inflamacionit në të gjithë trupin, thotë Coleman. Dhe një ide e ruajtjes së artiçokut është kjo recetë për Makaronat me Limon Angjinarja, një pjatë e shijshme që kërkon vetëm 20 minuta për t’u përgatitur.

LEXO EDHE:

Back to top button