COVID-19, OBSH: Rritje me 21 për qind e vdekjeve brenda një jave

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi sot se numri global i vdekjeve nga COVID-19 gjatë javës së kaluar u rrit me 21 për qind.

- Advertisements -

Nga 69 000 vdekje të reja, shumica u raportuan në Amerikën juglindore dhe Azinë juglindore, sipas bazës së të dhënave që përfshin javën 19-25 korrik.

“Deri më tani, më shumë se katër milionë persona në të gjithë botën është konfirmuar se kanë vdekur pas infektimit me COVID-19”, tha agjensia me bazë në Gjenevë.

Numri i rasteve të infektimit të raportuara javën e kaluar ishte 3,8 milionë, një rritje prej 8 për qind nga java e mëparshme.

Gati 194 milionë infeksione janë raportuar që nga fillimi i pandemisë në fillim të vitit 2020.

LEXO EDHE:

Back to top button