Depot e OKB-së në Rafah u boshatisën për shkak të sulmeve izraelite

Agjencia e OKB-së për ndihmë për palestinezët tha sot se të gjitha 36 strehimoret e saj në qytetin jugor të Gazës, Rafah, janë "bosh" për shkak të operacioneve të vazhdueshme ushtarake izraelite.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNRWA) informoi X se “mijëra familje u detyruan të iknin”.

Ai tha gjithashtu se 1.7 milionë nga 2.2 milionë banorët e Gazës tani janë zhvendosur nga zona përreth Khan Younis dhe zona përreth. “Hapësira humanitare vazhdon të tkurret”, shkruan agjencia.

Organizatat humanitare kanë paralajmëruar vazhdimisht se nuk ka vend të sigurt në Rripin e Gazës për shkak të aktiviteteve të vazhdueshme ushtarake izraelite në zonë.

Përparimi i fundit ushtarak nga forcat izraelite në Rafah ka tërhequr shumë kritika nga komuniteti ndërkombëtar dhe agjencitë humanitare vlerësojnë se rreth një milion civilë janë strehuar në qytetin jugor, i cili ndodhet në kufirin me Egjiptin.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) javën e kaluar urdhëroi Izraelin të përfundojë menjëherë operacionet e tij ushtarake në Rafah, por qeveria e kryeministrit Benjamin Netanyahu vazhdon ta injorojë atë.

Izraeli pretendon se Rafah është bastioni i fundit i luftëtarëve të Hamasit në Gaza dhe beson se disa nga pengjet e mbetura izraelitë të marrë në sulmin terrorist të 7 tetorit janë në një rrjet tunelesh nën qytet.

LEXO EDHE:

Back to top button