Deri më tani ishin nën hije, tifozet ‘e zjarrta’ marokene marrin vëmendje pas fitoreve të befasishme të vendit të tyre në Botëror

Deri më tani ishin nën hije, tifozet ‘e zjarrta’ marokene marrin vëmendje pas fitoreve të befasishme të vendit të tyre në Botëror

Përfaqësuesja e Marokut ka fituar me rezultat 1-0 ndaj Portugalisë në ndeshjen çerekfinale të vlefshme për Kupën e Botës “Katar 2022”.

Maroku ka vazhduar me befasi duke fituar edhe ndaj Portugalisë në ndeshjen e zhvilluar në Al Thumama Stadium të Dohas, shkruan The Sun.

Si rrjedhojë, shteti maroken ka hyrë në histori të futbollit si shteti i vetëm afrikan që arrin të kualifikohet ndonjëherë në gjysmëfinalen e një Kampionati Botëror.

Me udhëzimet e trajnerit Walid Regragui dhe presidentit të Federatës Mbretërore të Futbollit Maroken, Fouzi Lekjaa, anëtarët e familjes të zgjedhur nga të gjithë anëtarët e skuadrës marokene kanë të drejtë për një udhëtim gjithëpërfshirës në Katar.

Si rezultat, baza e Marokut në hotelin ‘Wyndham Doha West Bay’ herë pas here ndihet si një kamp veror i adhurueshëm i drejtuar nga prindërit dhe tifozët.

Foto: Getty Images

Tifozë të shumtë nga Maroku kanë qenë prezentë në ndeshjet e fundit, ku skuadra e vendit ka habitur me fitoret masive ndaj përfaqësueseve të forta si ajo e Belgjikës, Portugalisë dhe Spanjës.

Tifozet e Marokut deri më tani nuk janë vlerësuar si një nga më të mirat në turneun e futbollit, megjithatë ditëve të fundit e gjithë vëmendja e kthye nga to kur Përfaqësuesja e tyre filloi të bënte çudira.

Foto: Al Jazeera

Në vazhdim, ju shoqërojmë me imazhet e disa prej tifozeve më të famshme marokene, të cilat i janë gëzuar pafund sukseseve të fundit të Marokut.

LEXO EDHE:

Back to top button