Dhimbje barku – humor i keq. Kini kujdes se çfarë hani në mëngjes

Kur jemi të uritur, pra kur stomaku është bosh, shpesh dimë të marrim ushqim që nuk është zgjidhja më e mirë, sepse disa produkte nuk janë të mira për t’u konsumuar me stomakun bosh . Shihni se çfarë nuk duhet të hani me stomakun bosh dhe çfarë është më mirë të konsumoni me stomakun bosh:

10 produkte që NUK DUHET t’i hani me stomakun bosh:


1. Pastiçeri ose pasta të fryra

Produktet që përmbajnë maja mund të irritojnë mukozën e mukozës. stomak, duke shkaktuar fryrje.

2. Ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat

Sheqeri rrit nivelin e insulinës, e cila rrit ndjeshëm presionin mbi pankreasin, i cili sapo është “zgjuar”. Zakoni i konsumimit të ëmbëlsirave me stomakun bosh mund të rrisë shanset për të zhvilluar diabetin.

3. Kosi dhe produktet e tjera të qumështit të fermentuara

Kur marrim kos me stomakun bosh, acidi klorhidrik i prodhuar në stomak vret bakteret e acidit laktik. Kështu, duke pirë kos ose produkte të tjera të qumështit të fermentuar për mëngjes, nuk po i bëjmë mirë trupit tonë.

4. Dardha

Fibra natyrale në dardha mund të dëmtojë mukozën e ndjeshme të stomakut.

5. Domatet Domatet

përmbajnë sasi të mëdha të acidit tanik i cili rrit aciditetin në stomak. Mund të rezultojë në ulçera në stomak.

6. Kastraveca të freskëta dhe perime të tjera jeshile

Perimet e freskëta janë të pasura me aminoacide. Megjithatë, mund të shkaktojë acid të tepërt në stomak, fryrje dhe dhimbje barku, veçanërisht kur konsumohet me stomak bosh.

7. Bananet

Nëse hani banane me stomakun bosh, sasia e magnezit në gjak do të rritet ndjeshëm, gjë që mund të jetë e dëmshme për zemrën.

8. Erëzat e nxehta

Ushqimi pikant mund të dëmtojë dhe irritojë mukozën e stomakut, si dhe të rrisë prodhimin e acidit në stomak. Kjo, nga ana tjetër, mund të kontribuojë në zhvillimin e çrregullimeve në punën e sistemit të tretjes.

9. Soda të ftohta

Nëse pini pije të ftohta të gazuara në mëngjes, mund të dëmtojë mukozën e stomakut, por edhe të zvogëlojë furnizimin me gjak në stomak. Rezultati është një tretje shumë më e ngadaltë e ushqimit.

10.

Agrumet Agrumet janë të pasura me acide frutash dhe nëse i hani me stomakun bosh, mund të shkaktojnë urth, por edhe të rrisin rrezikun e gastritit dhe ulçerës në stomak.


10 produkte që mund t’i hani lirisht me stomakun bosh

1. Bollgur

Bollguri krijon një shtresë mbrojtëse rreth mukozës së stomakut, e cila parandalon që acidi klorhidrik ta dëmtojë atë. Ai gjithashtu përmban fibra të tretshme që ul kolesterolin.

2. Hikërror

Hikërrori stimulon butësisht sistemin e tretjes dhe është një burim i shkëlqyer i proteinave, hekurit dhe vitaminave.

3. Polenta

Polenta ndihmon në largimin e toksinave dhe metaleve të rënda nga trupi, por edhe në normalizimin e mikroflorës së zorrëve dhe ngopet mirë.

4. Embrion gruri

Dy lugë gjelle embrion gruri përmbajnë rreth 15 për qind të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës E, si dhe 10 për qind të marrjes së rekomanduar të acidit folik. Ato gjithashtu kontribuojnë në funksionimin e duhur të sistemit të tretjes.

5. Vezët

Është vërtetuar shkencërisht se vezët për mëngjes reduktojnë ndjeshëm marrjen totale ditore të kalorive.

6. Shalqini

Shalqiri me stomakun bosh do t’ju sigurojë një sasi të mirë lëngjesh. Është gjithashtu i mirë për shëndetin e syve dhe zemrës, sepse përmban sasi të mëdha likopeni.

7. Boronicat

Studimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i boronicave përmirëson kujtesën dhe rregullon presionin e gjakut dhe metabolizmin, veçanërisht nëse i hani për mëngjes.

8. Bukë me drithë pa maja

Karbohidratet dhe lëndë ushqyese të tjera të dobishme që gjenden në bukë janë thelbësore për trupin tonë. Është mirë që t’i konsumoni herët në mëngjes.

9. Frutat me gurë

Nëse i hani për mëngjes, frutat me gurë përmirësojnë funksionimin e sistemit tretës dhe normalizojnë vlerën e pH në stomak.

10. Mjek

Mjalti ndihmon në zgjimin e trupit në mëngjes dhe na furnizon me forcë dhe energji. Mjalti gjithashtu stimulon punën e trurit dhe rrit nivelin e serotoninës – hormonit të lumturisë.

LEXO EDHE:

Back to top button