Dietologët emërtojnë tre ëmbëlsirat më të këqija që çojnë në rritje të sheqerit në gjak dhe inflamacion

Kënaqja me ëmbëlsirat me shumë yndyrë mund të jetë joshëse, por është thelbësore të jeni të vetëdijshëm për pasojat e mundshme shëndetësore që mund të sjellin këto ëmbëlsira

Disa ëmbëlsira në veçanti dallohen si fajtorë për nxitjen e inflamacionit dhe rritjes së sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës . Nutricionistja Lisa Richards dhe dietologia Jeanette Giacinto zbuluan tre kënaqësi të tilla , shkruan She Finds .

Donuts

Donutët, edhe pse të shijshëm, mund të kenë efekte të dëmshme për shëndetin për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe miellit të rafinuar. Konsumimi i rregullt mund të çojë në inflamacion në trup, pasi marrja e lartë e sheqerit shoqërohet me rritje të niveleve të shënuesve inflamatorë.

Richards pretendon se heqja e tyre nga dieta mund të jetë e mirë për reduktimin e inflamacionit dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

– Donutët zakonisht bëhen nga mielli i rafinuar i grurit dhe janë të ngarkuar me sheqer, i cili shkakton një rritje të shpejtë të niveleve të glukozës në gjak kur konsumohet. Kjo rritje e papritur e sheqerit në gjak shkakton një rritje të insulinës për të rregulluar nivelet e sheqerit, të cilat në afat të gjatë mund të jenë të dëmshme për trupin dhe të çojnë në rezistencë ndaj insulinës (rezistencë ndaj insulinës), shpjegoi ajo për She Finds.

Foto: Doğu Tuncer / Pexels

Ëmbëlsira nga lloje të ndryshme brumi

Tortat mund të na sjellin kënaqësi të menjëhershme, por nuk duhet të anashkalojmë ndikimin e tyre në inflamacion dhe nivelet e sheqerit në gjak. Ato janë të mbushura me sheqerna të rafinuar, yndyrna të pashëndetshme dhe miell të përpunuar, të cilët mund të kontribuojnë në probleme të tilla si shtimi i peshës dhe të shkaktojnë reaksione inflamatore në trup.

– Tortat janë inflamatore dhe të dëmshme për shëndetin e zorrëve për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe miellit të rafinuar – paralajmëron Richards.

Këta përbërës kontribuojnë në rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak, nxisin lirimin e insulinës dhe potencialisht shkaktojnë inflamacion kronik.

– Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të sjellë rreziqe të konsiderueshme për shëndetin, madje të kontribuojë në akumulimin e yndyrës në stomak – theksoi ajo.

Foto: Stocksnap.io

Pite

Edhe pse byrekët e ëmbël janë një kënaqësi e mrekullueshme për pothuajse çdo rast, kombinimi i mbushjeve të ëmbla dhe kores së rafinuar të miellit mund të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak.

Me kalimin e kohës, konsumimi i shpeshtë i byrekut mund të mposht përgjigjen e trupit ndaj insulinës, duke çuar potencialisht në rezistencë ndaj insulinës dhe inflamacion.

– Koret e byrekut bëhen me shumë gjalpë, kështu që nuk janë alternativa më e mirë për ata që përpiqen të humbin peshë. Gjithashtu, ato bëhen nga mielli që shpërbëhet në sheqer, dhe mbushja është shpesh shumë e ëmbël, gjë që mund të kontribuojë në rritjen e sheqerit në gjak – përfundon Giacinto.

LEXO EDHE:

Back to top button