Disa këshilla dietike nëse jeni duke agjëruar Ramazanin

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, për 30 ditët e ardhshme, muslimanët në mbarë botën agjërojnë duke u përmbajtur nga ushqimi dhe pijet nga agimi deri në muzg.

Nutricionistët besojnë se agjërimi është shumë i dobishëm. Agjërimi ka përparësi të shumta, të cilat ndikojnë pozitivisht si në shëndetin fizik ashtu edhe në atë mendor të njeriut.

Nutricionisti i njohur boshnjak Kenan Mandra ka shpjeguar për Klix.ba se cilat janë përfitimet e agjërimit për shëndetin mendor dhe fizik.

“Agjërimi përveçse ka kuptim shpirtëror, kontribuon edhe në pastrimin e organizmit nga zakonet e këqija të të ngrënit, gjë që është vërtetuar nga studime të shumta klinike. Sot, agjërimi është bërë një trend global që lidhet me shëndetin e mirë, kryesisht rregullimin hormonal, reduktimin e inflamacionit, përmirësimin e shëndetit të zemrës, uljen e kolesterolit dhe forcimin e funksionit të trurit. Përveç kësaj, mund të ndihmojë edhe në kontrollin e peshës”, pohon ai.

Ai thekson se është e rëndësishme që agjërimi të përputhet me nevojat energjetike dhe ushqyese të organizmit, për të përfituar nga të gjitha të mirat e agjërimit. Prandaj, është e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje ushqimeve që konsumohen ndërmjet ditës së prishjes së agjërimit dhe deri në fillimin e përsëritjes së agjërimit, pra në kohën e iftarit dhe të sehirit.

Një nga këshillat e Mandrës është të mos anashkaloni sehoor-in, duke theksuar rëndësinë e një vakti të shëndetshëm ushqyes.

“Qëllimi i sehurit është të mos e mbushni barkun me sa më shumë ushqim. Frika nga uria është krejtësisht e pakuptimtë, duke pasur parasysh se mund të qëndrojmë pa ushqim për javë të tëra, ndërsa agjërimi zgjat vetëm gjysmë dite. Një vakt më i vogël, por me cilësi të lartë ushqyese, do të jetë një strategji shumë më e mirë sesa të ngrënit e tepërt gjatë sehurit.

Është gjithashtu e rëndësishme të hani më ngadalë, gjë që do të rezultojë në ndjenjën se keni ngrënë shumë më tepër ushqim.

“Nëse hani më ngadalë dhe përtypni më gjatë, do të ndiheni sikur keni ngrënë shumë më tepër ushqim sesa keni marrë në të vërtetë”. Ky truk ndihmon njerëzit që hanë shpejt dhe nuk përtypin mjaftueshëm, pra janë të uritur kronik. Gjatë zgjedhjes së ushqimit, prioritet duhet t’u jepet proteinave dhe yndyrave me origjinë shtazore si vezët, mishi, peshku, djathi me yndyrë të plotë, gjalpi dhe vaji i ullirit do të jenë një aleat i shkëlqyer me perimet e freskëta të kalitura me uthull dhe limon”, thotë Mandra. .

Dietologia këshillon që iftari të ndahet në dy pjesë.

“Edhe pse në traditën tonë ekziston një vakt i pasur iftar, duke e bërë këtë ju krijoni ekstremin tjetër të të gjitha përfitimeve të agjërimit, kështu që një strategji më e mirë është ta prishni agjërimin vetëm me pak ujë, pastaj të prisni 5 minuta dhe më pas të vazhdoni me. iftar”.

Ky truk do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur në kohë reale, sepse kjo ndjenjë e ngopjes shpesh vonohet, prandaj ne hamë sasi të tepërta ushqimi. Pas hurmave, hani një sallatë të freskët që do të ketë një shije dhe aromë intensive që rrallë e përjetoni. Vetëm atëherë fokusohuni te mishi, qofshin viçi, pulë apo peshk, porcioni nuk duhet të jetë më i madh se një grusht, merrni kafshata të vogla dhe përtypeni ngadalë dhe hani ngadalë. Mos pini ujë menjëherë pas iftarit, por prisni një orë. Lëreni pak nga darka juaj për më vonë para gjumit. Më pas është mirë të hani supë ose një vakt të gatuar. “Mos e anashkaloni kurrë darkën sepse është vakti më i rëndësishëm i ditës”, shton ai.

Mandra beson se Ramazani është periudha ideale për të ndryshuar zakonet e të ngrënit.

“Agjërimi kërkon heqje dorë, ndaj përpiquni të ndaloni të gjitha veset dhe zakonet e këqija të të ngrënit, duke përfshirë konsumimin e sheqerit, brumit, lëngjeve, ushqimeve industriale dhe të shpejta. Kriza e abstinencës është shumë më e vogël nëse keni një motiv të mirë, që është pikërisht Ramazani. Pra zbatoni parimin e njohur që një e treta e stomakut zë ushqimi, një e treta nga pija dhe një e treta duhet të mbetet e lirë. “Hani më pak dhe do të jeni më të shëndetshëm”, përfundon ai.

LEXO EDHE:

Back to top button