Djali i Joe Biden deklarohet i pafajshëm ndaj akuzave për evazion fiskal

Djali i Joe Biden deklarohet i pafajshëm ndaj akuzave për evazion fiskal

Djali i presidentit amerikan Joe Biden, Hunter, u deklarua i pafajshëm të enjten në gjykatën federale në Los Anxhelos për akuzat tatimore që rrjedhin nga marrëveshjet e biznesit që nxitën gjithashtu ndjekjen penale të babait të tij, raportoi CNN.

Hunter Biden, 53 vjeç, akuzohet se nuk ka paguar 1.4 milionë dollarë taksa midis 2016 dhe 2019, ndërsa ka shpenzuar miliona dollarë për drogë, eskorta, makina ekzotike dhe sende të tjera luksi.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 17 vjet burg.

Avokati i Biden, Abe Lowell, tha se ai ka paguar taksat që i detyrohen dhe se ai është duke u paditur për shkak të emrit të tij të famshëm.

Djali i presidentit, i cili ka diskutuar publikisht për përdorimin e substancave, nuk ka mbajtur kurrë një pozicion në Shtëpinë e Bardhë apo në fushatën e babait të tij.

Ai gjithashtu është deklaruar i pafajshëm në një rast të veçantë federal në Delaware, në të cilin ai akuzohet se ka gënjyer për përdorimin e drogave të paligjshme kur bleu një armë. Këto akuza parashikojnë një dënim me burg deri në 10 vjet pas dënimit.

LEXO EDHE:

Back to top button