Djali u detyrua të hiqte statujën e babait të vdekur për shkak të ngjashmërisë së Hitlerit

Një burrë gjerman u detyrua të hiqte një statujë përkujtimore të babait të tij të ndjerë pasi kritikët u ankuan se monumenti ishte një kopje e vdekur e Adolf Hitlerit.

- Advertisements -

Çifti shpërtheu kohët e fundit në Weil im Schönbuch në Baden-Württemberg pasi një burrë me emrin Oliver – mbiemri i të cilit ishte fshehur – ngriti skulpturën prej druri në varrin e babait të tij, Edwald E., një marangoz i cili vdiq në 2013.

Eibner-Pressefoto

Mustaqet që nxisnin urrejtje dhe një fanellë futbolli të gdhendur me numrin 88, i cili është kodi për “Heil Hitler” në lëvizjen neo-naziste, pasi “H” është shkronja e tetë e alfabetit.

Qytetarët e shqetësuar u ankuan për faksimilen naziste te kryetari i bashkisë, i cili menjëherë e hoqën statujën në varreza, por e lejoi Oliver që ta mbante atë në lëndinën e tij.

LEXO EDHE:

Back to top button