​“Do të sulmojmë nga toka, ajri dhe deti”, paralajmërimi izraelit nxit eksod në Gaza

​“Do të sulmojmë nga toka, ajri dhe deti”, paralajmërimi izraelit nxit eksod në Gaza

Mijëra banorë të Gazës janë larguar nga veriu i territorit pasi Izraeli paralajmëroi 1.1 milionë banorët që të largoheshin përpara një sulmi tokësor të pritshëm.

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka quajtur lëvizjen masive të njerëzve një “eksod”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se “faza tjetër” e konfliktit “po vjen” dhe mbrëmë vonë ushtria izraelite tha se ka në plan të sulmojë nga toka, ajri dhe deti, por nuk dha kohë apo specifika, raporton BBC.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dënuar urdhrin e evakuimit dhe thotë se detyrimi i pacientëve në spital për t’u zhvendosur do të ishte “një dënim me vdekje”.

Ndërsa konflikti hyn në ditën e tij të tetë, më shumë se 3600 njerëz janë vrarë nga të dyja palët.

Më shumë se 1,300 njerëz u vranë në Izrael fundjavën e kaluar në një sulm nga Hamasi, ndërsa më shumë se 2,300 njerëz janë vrarë në fushatën e bombardimeve të Izraelit në Rripin e Gazës, të nisur pas sulmit, thonë autoritetet.

Ushtria izraelite thotë se po shqyrton vdekjen e një gazetari të Reuters, i cili u vra të premten në Libanin jugor, ndërsa mbulonte konfliktin.

SHBA thotë se po dërgon një aeroplanmbajtëse të dytë në rajon “për të penguar veprimet armiqësore kundër Izraelit”, aleatit të tij të vjetër e të ngushtë.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button