Drejtori i Bajerit: Çabi Alonso do të qëndrojë me ne, ai ndihet mirë këtu

Trajneri spanjoll Çabi Alonso po e udhëheq në mënyrë të shkëlqyer Bajer Leverkuzenin këtë sezon, ku edhe titulli i kampionit duket një mundësi reale.

Puna e trajnerit ka rënë në sy të shumë klubeve, me Bajern Munihun dhe Liverpullin, që e duan për vitin e ardhshëm, pasi do të mbesin pa trajner. Jurgen Klop dhe Tomas Tushel kanë njoftuar largimet e tyre nga klubet respektive. Por drejtori sportiv i Bajer Leverkuzenit, Simon Rolfs, ka thënë se Çabi Alonso me siguri do të qëndrojë edhe sezonin e ardhshëm. Alonso ka kontratë deri në verën e vitit 2026, dhe këtë sezon ai po kërkon tre trofe të mëdhenj. Ai mund të fitojë kampionatin gjerman, Kupën e Gjermanisë dhe Ligën e Evropës.

“Jam i sigurt se Çabi do të qëndrojë. Ai është i lidhur me kontratë dhe ndihet mirë me ne. Ai ka një ekip shumë të mirë me perspektivë për sezonin e ardhshëm. Secili tani ka rolin e tij në klub dhe cilësinë për ta luajtur. Ne nuk varemi nga një sistem, ai përshtatet me lojtarët që janë në dispozicion”, ka thënë Rolfs për mediat gjermane.

Në rast se Çabi Alonso nuk është i disponueshëm, skuadra e Liverpullit do të lëvizë për të sjellë Roberto de Zerbi, Tomas Frankun ose Ruben Amorim-in. Disa media britanike shkruajnë gjithashtu se edhe Rolfs mund të ndryshojë mjedis dhe të shkojë në Liverpull, së bashku me Alonson.

LEXO EDHE:

Back to top button