Dronët ukrainas godasin fabrikën ruse të mineralit të hekurit

Dronët ukrainas godasin fabrikën ruse të mineralit të hekurit

Dy dronë ukrainas goditën objektet e karburantit në një nga fabrikat më të mëdha të mineralit të hekurit në Rusi të mërkurën, megjithëse askush nuk u lëndua dhe fabrika po punonte normalisht, thanë zyrtarët rusë dhe pronari i uzinës.

Guvernatori i Kurskut, Roman Starovoit, tha se një dron i dytë kishte goditur fabrikën e mineralit të hekurit Mikhailovsky GOK, e cila është në pronësi të Metalloinvest, prodhuesi më i madh i mineralit të hekurit në Rusi, rreth dy orë pasi ai njoftoi sulmin e parë.

Ai postoi në rrjetet sociale se mbrojtja ajrore ruse ishte në veprim dhe u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të qetë.

Pamjet video të paverifikuara në kanalet ruse të Telegramit treguan shtëllunga tymi të zi që ngriheshin në qiell dhe dëmtime në fabrikë, me sa duket pas goditjes së parë.

Një burim në agjencinë e inteligjencës ushtarake të Ukrainës GUR i tha Reuters se ajo ishte përgjegjëse për sulmin.

“Sot, si rezultat i një sulmi me dron në rrethin Zheleznogorsky, një rezervuar karburanti në magazinë e karburantit dhe lubrifikantëve të fabrikës së minierave dhe përpunimit Mikhailovsky mori flakë,” tha Metalloinvest në një deklaratë pas sulmit të parë, shkruan Reuters.

LEXO EDHE:

Back to top button