E veja e Kobe Bryant është shpërblyer me 30 milionë dollarë dëmshpërblim për fotot e trupit të tij të pajetë

Vanessa Bryant dhe tre vajzat e saj do të shpërblehen me 28.85 milionë dollarë dëmshpërblim nga Departamenti i Sherifit të Qarkut të Los Anxhelosit për fotot e trupave të Kobe Bryant dhe vajzës së tyre Gianna pasi ata vdiqën në një përplasje helikopteri që u morën dhe u shpërndanë nga policia dhe zjarrfikësit nga skenën e tragjedisë.

E veja e Bryant kishte marrë tashmë 15 milionë dollarë, por pas zgjidhjes përfundimtare, shuma u dyfishua pothuajse. Ajo dhe familjet e shtatë pasagjerëve të mbetur arritën më parë një marrëveshje konfidenciale me kompaninë përgjegjëse për helikopterin dhe Chris Chester, i cili humbi gruan dhe vajzën e tij në aksident, iu dha 20 milionë dollarë në një padi të veçantë kundër Los Angeles County.

Kur dy vendbanime të veçanta prej 1.25 milion dollarë secila me familje të tjera i shtohen kësaj, Los Angeles County humbi më shumë se 50 milion dollarë në skandal.

Avokati i Vanessa Bryant, Lewis Lee, tha se shpresonte se kjo fitore do të parandalonte “që sjellje të tilla groteske të përsëriten në të ardhmen”.

LEXO EDHE:

Back to top button